Network (1976) – Sidney Lumet

Network (1976) – Sidney Lumet

Share Button

Sinema tarihinde bazı filmler parmak bastıkları konu itibariyle güncelliklerini asla yitirmezler. Sydney Lumet’in 1976 yılında çektiği ancak güncelliğini halen koruyan –ve maalesef ki korumaya devam edecek gibi gözüken- filmi Network (Şebeke), televizyon dünyasını bayağı ve toplumsal ahlakı hiçe sayan yayıncılık anlayışından tutun da televizyonda izlediği her şeye inanan, sorgulama ihtiyacı gözetmeden kendisine verilen bilgiyi doğru kabul eden izleyiciye kadar sistemin tüm zincirlerine sağlam eleştirilerde bulunuyor.

Film tecrübeli sunucu Howard Beale’nin reytingleri düştüğünden dolayı işten atılınca canlı yayında şiddetli bir sinir krizi geçirmesi ve intihar edeceğini açıklamasıyla başlar. Ancak bu istemsiz reality show izleyici tarafından çok sevildiğinden Beale “haber peygamberi” olarak bir program yapmaya başlar. Ancak hiçbir şeyin ömrü baki olmadığı gibi reytingler düşünce, kanal Beale’den kurtulmak ister. Ahlaksız yönetici Diana bunun canlı yayında ve izleyiciler önünde olması gerektiğini düşünmektedir.

Televizyon yöneticilerinin ya da daha geniş anlamda düşünürsek medyanın halka karşı olan sorumluluğu son zamanlar hiç olmadığı kadar gündemde. Özellikle gezi olaylarında üç maymunu oynayan medyayı gördüğümüzde yıllarca bu medyadan haber aldığımızı hatırlamak insanlarda şok etkisi yarattı. Sunulanlar eksik, seçilmiş ve iktidarın istedikleri doğrultusundaydı. Bize sunulanın buz dağının görünen kısmı olduğunu, TV eğlence programları ile halkın uyutulduğunu, ihale bağlayan gazetecileri, iktidar yalakalarını, susturulan ve hapse tıkılan muhalif gazetecilerin durumunu yeni yeni konuşmaya başladık. Böyle bir pislik su yüzüne vurunca insan 90’lardaki karanlık dönemde neler olduğunu, ne kadarından haberimizin olduğunu düşünmeden edemiyor.

Ahlaksız ve pervasızlığı görmek isterseniz TV izleyin, hırsların parçaladıkları ruhlar için de Network’ü.

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.