Les Diaboliques (1955) – Henri-Georges Clouzot

Les Diaboliques (1955) – Henri-Georges Clouzot

Share Button

Gerilim sinemasın temelinin izleyiciyi tedirgin etmekten geçtiğini söyleyebiliriz. Ancak grafik sahneler kullanmadan sadece olay örgüsü, zamanlama ve ışık gölge ile elde edilen, saf sinema duygusu barındıran klasik gerilim filmlerinde bir şey daha göze çarpar: Yönetmenlik becerisi. Bu açıdan türün doruk noktasında olan Hitchcook’u saymazsak çok az yönetmen Henri-Georges Clouzot’un yakaladığı sinema duygusunu yakalamayı başarabilmiştir. Clouzot’un klasik dönem bir kara film ile gerilim sinemasını birleştirdiği Les Diaboliques/Şeytan Ruhlu İnsanlar ile izleyiciyi ekran başında sürekli tedirgin eden, hem olay örgüsü hem de yönetmenlik başarısıyla akıllardan kolay kolay çıkmayacak bir filme imza atmıştır.

Fransa taşrasında mülkiyeti karısı Christina’ya ait bir yatılı okulda müdürlük yapan Michel ayrıca okuldaki öğretmenlerden Nicole ile de ilişki yaşamaktadır. Bencil ve acımasız Michel eşinin duygusal buhranlarından faydalanmakta, metresi ile ilişkisini de saklamamaktadır. Yapılanlara daha fazla tahammül etmek istemeyen Christina ve Nicole, Michel’i öldürmeye karar verirler. Cesedi de okulun havuzun içine atarlar, ancak bir süre sonra havuz boşaltıldığında cesedin orada olmadığı ortaya çıkacaktır.

Clouzot korku mitlerini ustaca filme yerleştirir: Kaybolan ceset, küvet, havuz, hayalet… Defalarca gösterilen cesedin ortadan kaybolması sonucunda iki kadın psikolojik bir yıpratma süreci içerisinde amaçsızca savrulurken izleyicinin ilgisi son dakikaya kadar kaybolmaz. Barındırdığı temaları ustalıkla kullanan Les diaboliques geçen yıllar içerisinde defalarca taklit edilmiş -hatta başarısız bir yeniden çevrimi de var- ancak etkisinden hiçbir şey yitirmemiş özel bir film. Clouzot’un enfes zamanlaması ve tüm filme yayılan gerilim duygusunu günümüz gerilim örneklerinde bulmanız ise neredeyse imkânsız.

twitter.com/gok_gkhn

, , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir