Ace in the Hole (1951) – Billy Wilder

Ace in the Hole (1951) – Billy Wilder

Share Button

Çalıştığı yerlerden yalan haber, alkolizm gibi sebeplerden dolayı atılmış olan Chuck Tatum, New Mexico’ya gelmek zorunda kalmış bir gazetecidir. Bir yıldır yazdığı Albuquerque Sun-Bulletin gazetesindeki işinden de memnun değildir. Önemsiz bir habere giderken göçük altında kalan yerel bir dükkân sahibi Minosa’dan haberi olur. Tatum bundan iyi bir haber çıkaracağını düşünür. Ancak olayın daha uzun sürmesi, gündemde kalması için bilinçli olarak kurtarma ekibini etkiler. Tatum’um amacı uzun süren kurtarma çalışmaları sayesinde yaptığı haber ile gündeme gelmektir. Yavaş yavaş binlerce insan kurtarma operasyonuna şahit olmak için göçük alanına gelir, artık kurtarma operasyonu bir karnaval alanına dönüşmüştür.

Klasik sinemaya yön veren yönetmenlerden Billy Wilder reyting ve kişisel çıkar uğruna hiçe sayılan insani değerleri mercek altına alırken, gazeteciliğinin etik olarak nereye gittiğini sorgular. Basının iki yüzlü bencil ve oportünist tavrını kıyasıya eleştirir. Sadece Tatum’a değil kurtarma operasyonun uzaması Minosa’nın eşinin yerel dükkânına da kâr getirmekte, Şerif’e de itibar kazandırmaktadır. Kurtarma operasyonu bir kâr havuzuna dönüşmüş herkes fırsattan yararlanmaya çalışmaktadır. İşlerin kontrolden çıkmaya başladığını anladığında paniğe kapılan Tatum, her ne kadar kurtarma operasyonunu hızlandırmaya çalışsa da artık geri dönülmez bir yola girilmiştir.

Wilder 1950’ler de gerek cinselliği kullanımı gerekse kasaba ahlakını irdeleyen alaycı ve yapıbozumcu filmlere imza atmıştır. Ace in the Hole, reyting kavramı olduğu sürece “haber”in yapış şeklini sorgularken genel planda ahlaki yozlaşmanın toplumun tüm tabakalarına yayıldığını gösterir. Yaşanan trajediye bir merak unsuru olarak yaklaşan halkın bir noktadan sonra olayı unutup gitmesi düşündürücüdür.

twitter.com/gok_gkhn

, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir