Kısa Film: La Carnada

Share Button

Konuk Yazar: Besna Ağın

Tanrı’dan uzak, Birleşik Devletler’e yakın Meksika’da; Manny annesinin insülin ilacını almak için Bakire Meryem heykelini kaldırır, para yerine bir not bulur. Notta yazanlar Manny’i tahmin ve tercih etmediği yollara saptırır.

13 yaşındaki Tijuana’lı Manny’nin “Şeytanın Otoyolu” olarak da bilinen bir çölün ortasındaki yolda ilk uyuşturucu kaçakçılığını gerçekleştirmesi üzerine kurulu bu kısa, küçük yaşında büyük bir sorumluluğun altına girmek zorunda olan Manny’i odak alıyor. Sistemin kendi içinde alternatif yaratıyor gibi gözüküp aslında çıkış yolları sunmaması, yapılan işi yargılarken küçük resimden ziyade asıl çarpıklığı görmeye zorluyor bizi. Manny’i uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı için suçlayamıyoruz; annesi ölmek üzere ve bu küçük çocuğun başka hiçbir şansı yok -içinde yaşadığı dünya düzenin ona sunduğu tek çarpık seçenekten başka-.

Arizona ve Meksika sınırında illegal trafiğin en yoğun olduğu noktalardan birini konu edinen, Meksika’daki çocuk kaçakçılığı ve uyuşturucu tacirliğini, ajitasyondan uzak; aile merkezli bir bakış açısıyla anlatan Josh Soskin, başarılı ve etkileyici bir kısaya imza atmış.

Not: Uyuşturucu kaçakçılığı, dünya genelinde 400 milyar dolarlık bir sektör. Sadece bugün, illegal uyuşturucuya 800,000,000 dolar harcandı.

twitter.com/Bsngn

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir