İntikam Meleği / Kadın Hamlet (1976) – Metin Erksan

İntikam Meleği / Kadın Hamlet (1976) – Metin Erksan

Share Button

Bir av sırasında babası öldürülen ardından annesi ile amcası evlenen ve babasının hayaletiyle yüzleşen Hamlet cinayeti ortaya çıkarmak için deli numarası yapmaya başlar. Katil gerçeği itiraf edene kadar devam edecek bir oyunda çevresindeki herkes ona inanacak bu sayede olayda parmağı olanlardan intikamını alacaktır.

Türk Sineması’nın yüz aklarından Metin Erksan’ın Shakespeare’in ünlü oyunu Hamlet’i günümüze taşıdığı, onu bir kadın olarak yorumladığı film dönemin çok ilerisinde bir anlayışa sahip. Erksan’ın gerçeküstü bir atmosfer kurduğu filmde fantastik bir evrene adım atarız. Her nesnenin normal olduğu ancak Hamlet’in görüldüğü her an nesnelerin farklı anlamlara büründüğü bir dünyadır. Özellikle hayali bir orkestra ile doğaya verdiği konser ile doruk anına ulaşan fantastik anlar oyunun sıra dışı uyarlamasında göze çarpar.

Fatma Girik’in tedirgin edici bir performansla canlandırdığı Hamlet, Yeşilçam’ın en değişik karakter çalışmalarından biridir. Her an komediye kayacak kadar kaygan bir zeminde drama yapmak hatta fantastik bir boyutta onca teatral felsefik cümleler kurulurken izleyicinin filmden kopmamasının sebebi de Girik’in performansıdır.

Bunun dışında Erksan farklı lens ve filtrelerle yakaladığı geniş açılar, balıkgözü çekimlerle desteklenen klostrofobik sinematografisi ile film bugün bile türdeşlerinden ayrılmaktadır. Mekân kullanımın üst düzeyde olduğu filmde yakalanan gerçeküstü atmosfer tedirgin edici bir üsluba dönüşmüştür. Erksan, izleyicinin açıkça bildiği olay örgüsüne müdahale etmemiş ancak şaşırtmıştır. Filmin bu kadar bilindik bir hikâye anlatıyor olmasına rağmen izlediğimiz hiçbir şey ile ilişkilendirilememesinin sebebi de budur.

Yeşilçam kalıpların tamamen dışında, tür sinemasının damarlarından beslenen Kadın Hamlet bazı sorunlarına karşılık Türk Sineması’nın en başarılı deneysel işlerinden biri olarak göze çarpıyor.

twitter.com/gok_gkhn

, , , , , , , , , ,

1 comment

  1. Pingback: Dressing the Female Hamlet: Gender and Costume Design in Metin Erksan’s Angel of Vengeance – The Female Hamlet – Turkish Shakespeares

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir