Heisei Tanuki Gassen Ponpoko / Pom Poko (1994) – Isao Takahata

Heisei Tanuki Gassen Ponpoko / Pom Poko (1994) – Isao Takahata

Share Button

Hayao Miyazaki’nin fikir babası olduğu Isao Takahata animesi Pom Poko’da rakunlar şehirleşme ile küçülen ormanlarını korumak için insanlara karşı savaş açıyorlar. Hikâyede görünüşünü değiştirebilme gücüne sahip olan rakunlar bu yeteneğini önce korkutma ve kaçırmaya, daha sonra zarar vermeye yönelik kullanırlar. Rakunlar gibi yaşam alanlarını kaybeden tilkilerden ise insan görünüşüne bürünüp insanlar arasında yaşamaya alışma önerisi gelir. Çünkü insanlaşmayı becerip uyum sağlayabilenler hayatlarına devam ederken dönüşemeyenler için yaşam sona erecektir.

İnsanoğlunun yıkıcılığı, yaşam alanları konusundaki bencilliği, mülk sahipliğine tutkusu, hatta nüfusunu planlamayı becerememesi dahi sert bir şekilde eleştirilir. Modern dünyaya ve insana, soyu tükenen hayvanların gözünden bakma şansı elde ettiğimiz Pom Poko sonrası aslında tabiat ana için bir insanın herhangi bir hayvandan daha önemli veya değerli olmadığını görmek, besin ve yuva sunan doğaya sırt çevirmiş tek tür olarak kendimizi sorgulamak olası. İnsan öyle vefasız bir türdür ki insana dönüşerek içimize karışan rakunlar zamanla rakunluğunu, tilkiler ise tilkiliğini unutur. Paranın gücü ve satın alma tutkusu rakunlardan önce insanların içine karışan tilkileri çoktan esir almıştır bile. Aslında aynı tutkularla insanlar da insanlığını unuttu denmektedir yüzümüze.

Şehirleşmenin getirdiği binalar ve caddelerin güzel görüntüsünün sadece bir illüzyon olduğunu ima eden filmde, rakunlar da illüzyon kullanarak şehri ağaçlar ve çimenler içerisinde bir taşra yerleşimine çevirirler. Bu an izleyici için hangisini tercih ederdiniz sorusunu soran bir karşılaştırma gibidir. Rakunların arzuladığı yaşam biçimini beğenmemek ne mümkün! Neden dolduruyoruz ki bu beton yığınlarını? Elbette cevabı rakunlar da biliyor; yüz binlerin, milyonların sığabilmesi için. Rakunlar bile yaşam alanlarının elverdiği ölçüde çoğalmaya çabalarken bir de bize bakın.

, , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir