Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: “Buradayım II”  30 Kasım – 09 Aralık 2018

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: “Buradayım II” 30 Kasım – 09 Aralık 2018

Share Button

Pera Film, Dünya AIDS Günü kapsamında “Buradayım II” başlıklı bir film programı sunuyor. Geçtiğimiz sene ilki gerçekleştirilen program, günümüzde hala bir tabu olan HIV virüsü ve AIDS ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla sunuluyor. Seçki, 30 Kasım – 09 Aralık tarihleri arasında seyirci ile buluşuyor.

Pera Film, Dünya AIDS Günü kapsamında geçen sene ilkini gerçekleştirdiği Buradayım! adlı film programının bu yıl ikincisini düzenliyor. Buradayım II: Dünya AIDS Günü programında gösterilen yapımlar arasında Derek Jarman’ın, kendisine AIDS tanısı konulmasının ardından tuttuğu günlükler aracılığıyla AIDS ile kişisel deneyimlerini aktardığı Mavi; Pedro Almodóvar’ın Bette Davis, Gena Rowlands ve Romy Schneider’e adadığı Annem Hakkında Her Şey, Matt Wolf’un avangard besteci ve söz yazarı Arthur Russell’a dair etkileyici bir portre sunduğu belgeseli Asi Kombinasyon: Bir Arthur Russell Portresi bulunuyor. Programda ayrıca 1988’de kurulan ve günümüzde AIDS ve HIV virüsü konularında farkındalığı arttırmaya amaçlayan çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in, aktivizmde sanatın etkisini vurgulayan altı kolektifin ürettiği videolardan oluşan seçkisi Alternatif Sonlar, Aktivist İsyanlar da yer alıyor. Buradayım II: Dünya AIDS Günü programı, 30 Kasım – 09 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz olarak sunuluyor.

Kısa filmden belgesele, deneysel sinema örneklerinden kült yapımlara uzanan bir seçki

Derek Jarman’ın 1993 tarihli son sinema filmi Mavi, yönetmenin AIDS tanısının konulmasının ardından tuttuğu günlüğünde yer alan cümlelerden oluşuyor. Filmde yönetmene Tilda Swinton, Nigel Terry, John Quentin sesleriyle, Simon Fisher Turner ise müzikleriyle eşlik ediyor. Mavi, yer yer dokunaklı, eğlenceli, şiirsel ve felsefi bir tavırla yaşamını anlattığı Jarman’ın fiziksel ve ruhsal durumunu, AIDS’le mücadelesini ve ilerleyen körlüğünü gözler önüne seriyor. İspanyol sinemasının önemli yönetmenlerinden Pedro Almodóvar imzalı, uluslararası arenada da büyük yankı uyandıran Oscar ödüllü Annem Hakkında Her Şey, ergenlik çağındaki oğlunun trajik ölümünden sonra Barselona’ya giden bir kadının şehirde geçirdiği günlerin izini sürüyor. 1999 tarihli yapım, karakterin kentte tanıştığı dört farklı kadının portresini çizerken, sevgi, şevkat, güven arayışındaki kadınların birbirlerine verdiği desteği hikayeleştiriyor.

Matt Wolf’un yönetmenliğindeki Asi Kombinasyon, New York’a yerleşerek kısa süre içinde 1970’lerin ve 80’lerin deneysel müzik sahnesinin ayrılmaz bir parçası olan Çellist Arthur Russell’ın yaşamından görüntüler içeriyor.  Russel’ın en yakın çalışma arkadaşları Philip Glass ve Allen Ginsberg’e de yer veren film, New York’un ilginç kültür tarihinin son 50 yılını, eşcinsel kimliğiyle deneyimlerini ve AIDS ile mücadeleyi ele alıyor. Alternatif Sonlar, Aktivist İsyanlar, altı ilham verici örgüt ve kolektif tarafından üretilen, son derece vurucu kısa video filmler aracılığıyla günümüzde AIDS aktivizmi ve savunuculuğunda sanatın etkisini gündeme taşıyor. Program bugün HIV virüsü ve AIDS salgınının son derece önemli bir durum olmaya devam ettiğini dile getirmeyi amaçlıyor. 

NOT: Bu program kapsamındaki Pera Film etkinlik ve gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Gösterim Programı

30 Kasım Cuma
19:00     Asi Kombinasyon: Bir Arthur Russell Portresi (71’)
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell
21:00     Annem Hakkında Her Şey (101’)
All About My Mother

1 Aralık Cumartesi
15:00     Alternatif Sonlar, Aktivist İsyanlar (44’)
Alternate Endings, Activist Risings

2 Aralık Pazar
15:00     Mavi (79’)
Blue

5 Aralık Çarşamba
19:00     Alternatif Sonlar, Aktivist İsyanlar (44’)
Alternate Endings, Activist Risings

7 Aralık Cuma
21:00     Mavi (79’)
Blue

8 Aralık Cumartesi
15:00     Asi Kombinasyon: Bir Arthur Russell Portresi (71’)
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

9 Aralık Pazar
15:00     Annem Hakkında Her Şey (101’)
All About My Mother

Gösterilecek Filmler Hakkında 

Mavi (Blue)
Yönetmen: Derek Jarman
Oyuncular: Derek Jarman, Tilda Swinton, John Quentin, Nigel Terry
İngiltere, 1993, 79′, renkli

Derek Jarman’ın son – ve en cesur – sinema yapıtında fondaki masmavi ekrana yansıyan yoğun bir ses manzarası eşliğinde romantik Jarman, ikonoklast Jarman ile buluşuyor. Film, Jarman’ın kendi sesini de içeren, insan seslerinden oluşan bir monolog-manzum şiir bileşimi, olağanüstü bir müzik ve ses kolajıyla bütünleşen lirik bir sesleniş, bir şarkı… Mavi, yer yer dokunaklı, eğlenceli, şiirsel ve felsefi bir tavırla yaşamını anlattığı Jarman’ın fiziksel ve ruhsal durumunu, AIDS’le mücadelesini ve ilerleyen körlüğünü gözler önüne seriyor.

Annem Hakkında Her Şey (All About My Mother)
Yönetmen: Pedro Almodóvar
Oyuncular: Penélope Cruz, Cecilia Roth, Candela Peña, Marisa Paredes
İspanya, Fransa, 1999, 101′, renkli

Annem Hakkında Her Şey unutulmaz kadınlardan oluşan zengin, kaleydoskop benzeri bir evren yaratıyor. Eve Hakkında Her Şey, Arzu Tramvayı gibi klasik melodramlara ve Cassavetes’in Açılış Gecesi’ne göndermelerle dolu olan film, ergenlik çağındaki oğlunun trajik ölümünden sonra Madrid’den Barselona’ya giden hemşire Manuela’nın (Cecilia Roth) şehirde geçirdiği günlerin izini sürüyor. Manuela Barselona’da mülksüzleştirilmiş kadınlardan oluşan bir topluluğa katılır, bunların arasında sorunlu bir oyuncu (Marisa Paredes), sözünü sakınmayan bir seks işçisi (Antonia San Juan) ve hamile, HIV-pozitif bir rahibe (Penélope Cruz) vardır. Bu çılgın fantezi, kadın dostluğuna ve gücüne sunulan cömert ve içten bir selam.

Asi Kombinasyon: Bir Arthur Russell Portresi (Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell)
Yönetmen: Matt Wolf
Oyuncular: Philip Glass, Allen Ginsberg, Tom Lee, Jens Lekman
ABD, 2008, 71′, renkli

Arthur Russell’ın müziğinde disko ve avangard bir aradadır. Soğuk iklimlerden gelen bu çellocu New York’a yerleşerek kısa süre içinde 1970’lerin ve 80’lerin deneysel müzik sahnesinin ayrılmaz bir parçası olur. Russel’ın yaşamından eşsiz görüntüler içeren Asi Kombinasyon, sanatçının karmaşık, kimi zaman manik kişiliğinin ve oyuncu müziğinin bir tablosunu sunuyor. Russel’ın müziği olmasaydı ne Erlend Øye, ne LCD Soundsystem’den James Murphy, ne de günümüzün elektronik müzik guruları bugün bulundukları yerde olabilirlerdi. Russel’ın en yakın çalışma arkadaşları Philip Glass ve Allen Ginsberg’e de yer veren film, New York’un ilginç kültür tarihinin son 50 yılını, eşcinsel kimliğiyle deneyimlerini ve AIDS ile mücadeleyi, katarsis olarak sanatsal yaratım sürecini ve popüler başarı arayışını ele alıyor.

Alternatif Sonlar, Aktivist İsyanlar (Alternate Endings, Activist Risings)
VOCAL (Voices Of Community Activists & Leaders), 2018, 7’ 48’’
ACT UP NY, 2018, 8’ 09’’
Positive Women’s Network – USA, 2018, 6’ 31’’
The SPOT (Safe Place Over Time), 2018, 6’ 03’’
Tacoma Action Collective, 2018, 7’ 31’’
Sero Project, 2018, 7’ 24’’

Alternatif Sonlar, Aktivist İsyanlar altı ilham verici örgüt ve kolektif (ACT UP NY, Positive Women’s Network, Sero Project, The SPOT, Tacoma Action Collective ve VOCAL NY) tarafından üretilen son derece vurucu kısa video filmler aracılığıyla günümüzde AIDS aktivizmi ve savunuculuğunda sanatın etkisini gündeme taşıyor. Program bugün HIV/AIDS salgınının son derece önemli bir durum olmaya devam ettiğini dile getirmeyi ve bununla kesişen, HIV’in kriminalize edilmesi, büyük ilaç şirketleri, evsizlik ve HIV’in marjinalleştirilmiş topluluklar üzerindeki dev etkisi gibi kaygıların ivedi ve siyasi yönlerini yansıtmayı amaçlıyor. AIDS aktivizmi tarihlerine ilginin arttığı bu dönemde Alternatif Sonlar, Aktivist İsyanlar, günümüzde ön cephelerde mücadele eden aktivist, sanatçı ve kültür sektörü çalışanlarının çabalarını öne çıkarıyor.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir