Oscar’a Dair Bilmek İsteyecekleriniz

Oscar’a Dair Bilmek İsteyecekleriniz

Share Button

Dünya’nın en prestijli olduğu muamma ama en popüleri su götürmez bir gerçek olan Oscar ödülleri geldi çattı. Sinema tarihinin en şaşalı bu ödül töreninde soluklar tutuldu ve “acaba kim ödülleri kapacak, sonuçlar ne olacak” diye merakla beklenen sorular bugün cevap bulunacak.

Bizler de bu malum gecenin ambiyansında yerimizi aldık ve daha önce neler olmuş, kim ne yapmış, aman da bunu öğrenmez isem helak olurum diyebilecekleriniz hakkında bilgiler derledik. İyi okumalar.

  1. Günümüzde Oscar olarak adlandırdığımız Akademi Ödülleri, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından 1929’da Los Angeles’da verilmeye başlamış ve yılda bir kez, çoğunlukla da Şubat ayında törenle dağıtılıyor.
  2. Ödül ilk dağıtılmaya başladığında orijinal adı Academy Award of Merit idi. Başta verilen ismin neden değiştirildiğine dair net bir bilgi olmamasına rağmen, çok fazla söylenti de bulunmakta: Bir söylentiye göre, Bette Davis’in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson ile özdeşleştirmesi; başka bir söylentiye göre ise, Akademi’nin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick’in heykelciği amcası Oscar’a benzetmesi ile ödülün adı Oscar olarak kaldı. Akademi, Oscar ismini 1939 yılından itibaren resmi olarak kullanmaktadır.
  3. Oscar heykelciğini kazananlar 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altın kaplama olan bu ödülü satamazlar. Eğer ödülü ellerinden çıkarmak istiyorlarsa ancak Akademi’ye 1 dolar karşılığında satabilirler.
  4. Bir filmin Oscar’a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, ABD-Los Angeles ili sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması ve gösterimin en az bir hafta sürmüş olması şartı aranıyor. Bu şartları sağlayan filmler daha sonra akademi üyeleri tarafından oylama usulü ile elenerek seçiliyor.
  5. Sadece üç film “Big Five” olarak adlandırılan En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Aktör, En İyi Aktris ve En İyi Özgün / Uyarlama Senaryo ödüllerinin hepsini birden kazandı. Bu filmler; It Happened One Night (1934), One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) ve The Silence of the Lambs’tir (1991).
  6. The Hurt Locker’ın yönetmeni Kathryn Bigelow Oscar tarihi boyunca “En İyi Yönetmen” ödülünü kazanmış tek kadındır.
  7. 1932 yapımı Grand Hotel filmi hiçbir dalda adaylığı bulunmamasına rağmen “En İyi Film” ödülünü almış tek filmdir.
  8. Who’s Afraid of Virginia Woolf tüm ana karakterlerinin ve sanatsal kadrosunun topluca Oscar’a aday gösterildiği tek filmdir. Ödül töreninden sadece 5 ödülü alabilmiştir.
  9. Walt Disney hayatı boyunca bütün dallarda toplam 22 tane Oscar kazanarak en çok Oscar kazanan insan olma unvanına sahiptir.
, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir