How to Train Your Dragon (2010): Dreamworks Masalında Farklılaşma

How to Train Your Dragon (2010): Dreamworks Masalında Farklılaşma

Share Button

Madagascar, Kung Fu Panda, Bee Movie, Shark Tale ve Shrek gibi filmlerle buluşmamızı sağlayan Dreamworks, masalsı anlatımları ve hayvanlar üzerinden devam ettirdiği yapımlarıyla hafızalarımıza kazındı. Genelde filmleri, kötülerin alt edildiği, iyilerin kazandığı anlatımlarıyla çocuklara yönelik olarak düzenlese de büyükleri de kendisine çekmiştir.

How to Train Your Dragon, Dreamworks’ün yapımları içerisinde ve genel anlamda çocuklara yönelik animasyon filmler içerisinde farklı bir yere sahip. How to Train Your Dragon, bir edebiyat uyarlamasıdır ve insan mimiklerine en yakın anlatımdaki filmlerin başında gelmektedir. Bu sebeple bile Dreamworks yapımları içerisinde apayrı bir yere sahiptir. Ama asıl vurucu kısmı yazının sonlarında saklıdır.

Film, Cressida Cowell’in romanından uyarlandı ve Chris Sanders ve Dean DeBois’in yönetiminden geçti. Dreamworks’un her zaman arkasına sığındığı “ünlü isimlerin seslendirmesi” ile de izleyiciye sunuldu (Dreamworks, hayvan animasyon filmlerini ünlü isimlere seslendirerek dikkatleri çekmiştir her zaman).

Hikâye bizleri Vikinglerin dünyasına sürüklüyor. Filmin başında öğreniyoruz ki aslında onların “çirkin” isimlerinin hepsi kötülüklerin onlara uzak olması için katlandıkları bir inanıştan ibaret. Her ne kadar Vikingler “çirkin” isim ve görünümleriyle ifade edilse de Dreamworks’ün çocuk filmi de olarak düşünmesiyle birlikte oldukça sevimli olarak resmettiği ve çirkinliğin sadece sözlerde kalmasına ve inanışlarının anlatılmasında vesile olmasına kullanıldığı da dikkatleri çeken unsurlar arasında.

Film, Hiccup ve Toothless arasında insanların inanması güç bulduğu bir ilişki üzerine kurulu. Çünkü Hiccup bir Vikingken, Toothless ise efsane olarak kalan bir ejderhadır. Buradan yola çıkarak, çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması hedeflenmiş gibi görülse de aslında onlara herkesin farklı olduğu ve kimsenin göründüğü gibi olmadığı da öğretilmekte. Çünkü Hiccup, zeki bir çocuk olmasına rağmen cesaretinden şüphe duyulan biridir ve savaşmaktan, öldürmekten kaçar. Peki, bunlar bir çocuk için yanlış mıdır? Ya da sadece bunlar mıdır hepsi?

Hiccup da her çocuk gibi baba baskısı altındadır. Çünkü bir gün o da babası gibi bir lider olmak üzere dünyaya gözlerini açmıştır. Peki, bu yolu Hiccup mı seçmiştir? Ya da gerçekten tüm istediği bu mudur? Elbette ona atfedilmiştir her şey ve seçme hakkı yoktur. Ve bu sebeple içindeki yetenekleriyle kimse onu anlamaz, anlamak istemez. Çareyi yalnız başına kendi içine sığınmalarında arar. Ama yalnızlık onu çabuk terk eder. Buraya kadar anlatılanlar filmden nağmeler olsa da pek çok yapımla ve anlatılan hikâyelerle benzerlikleri bulunmakta How to Train Your Dragon’un. Alışılagelmiş bir raydan el sallar gibi: Nice dini hikâyelerden tutunda çeşitli masallara kadar. Kahramanın önce “kimse beni anlamıyor” yakarışı ve akabinde kendi içine doğru yolculuğu ve sonrasında ona doğru parlayan umut ışığı. Peki, neydi How to Train Your Dragon’u diğerlerinden farklı kılan? Hemen devamında…

Dreamworks, How to Train Your Dragon ile bir canlının canını başka bir canlının almasına karşı çıkmış, yaşananlara dur diyebilecek “seçilmiş” kişiyi hikâyesine adamış. Hikâyede Dreamworks yaratıcının kendisiyken, insanlığın kurtarıcısı Hiccup ve başrollere adanan olmazsa olmaz, başroldekini var eden yan kahraman ise Toothless olarak sunulmuş. İlahi roller aslında düzenlenmiş roller kalıbına bürünmüş. İnsanlığı kötülüklerden ve yanlış anlamalardan, iyiliğin olağanca gücüyle yeniden yüreklerde var olmasına adanmış. Ve zamanla suya atılan taşın yarattığı halka gibi yayıldıkça yayılmış.

Hiccup, kendi hikâyesini ve Viking köyünün hikâyesini yeniden şekillendiren bir kahraman. Hiccup, aslında umudun adı. Neden mi? İşte bu sorunun cevabı filmi diğer Dreamworks filmlerinden ayıran noktası. Hiçbir Dreamworks filminde kahramanın kaybettiği görülmez, bu film de dâhil olmak üzere. Hep iyiler kazanır, bu filmde de olduğu gibi. Hayvanlar üzerinden hikâyeler anlatılır, kısmen bu filmde de yer aldığı gibi çünkü insanlar temel noktasındadır. Fakat Dreamworks’ün hiçbir filminde kahramanın sakat kaldığı görülmemiştir ya da çocukların anlatıldığı hiçbir animasyon filminde rastlanmamıştır. Bu durum Hiccup’ın gerçek bir karakter olduğuna atıf gibi dursa da aslında pek çok izleyenin masalsı bakışını bir an da değiştirmiştir. Hiccup filmin sonunda tek bacağını kaybetmiş olarak görülür fakat buna dair bir tepkisi olmaz. Durumu kabullenmiş olarak ve yaşadıklarının bir son olmadığını göstererek aslında umudun hiçbir zaman bitmeyeceğinin mesajını verir. Umut bir bacak değildir onun için, umut onun yıllar yılı süre gelen kötülüklerin kaynağını kurutarak yeniden bir hayat sunmasıdır. Bu uğurda kaybettiği bacağının da bir önemi yoktur onun için.

Hiccup küçük bir çocuktur. Filmin başında onun cesaretinden şüphe edenlerin ona hayranlıkla baktığı bir çocuktur. Yaratıcı Dreamworks’un diğer insanlara ders verme, onlara var olanları hatırlatma adına sakat bıraktığı, ama bir o kadar da çok sevdiği çocuğudur (o kadar çok sevdi ki devam filmiyle yeniden beyazperdeden insanlara umut dağıtmaya hazırlanıyor).

Belki de Dreamworks ve Pixar savaşının durak noktasıdır “How to Train Your Dragon”. Çünkü Dreamworks, Pixar’ın bile yapamadığı bir sonla kapamıştır filmi. Pixar ki en yaratıcı filmlere imza atandır. How to Train Your Dragon, Dreamworks’ün klasik tabularını da kırmış yok etmiştir. Yine de hayvan animasyonu kalıplarının tutmasından mütevellit bu alanda şaşmadan yollarına devam etmeyi amaçlamışlar ve bu bağlamda çeşitlilik adına değil de tutan filmlerin devamını çekme yoluna yönelmişler. Bir de yüz tanımları var ki bu filmde de karşılaştığımız nokta. Hayvan animasyonlarına da yer verseler, insan animasyonlarında hepsinin ortak noktası benzer yüz hatlarına sahip olmalarıdır.

Yinede How to Train Your Dragon yoluyla tekrar belirtelim ki “Çocuklar ‘üzülmesin’ (öldürülmesin) şeker de yiyebilsin”.

Not: Yazıda kullanılan minimal afiş Cineritüel için Ahmet Can tarafından tasarlanmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

twitter.com/demetozturk

, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir