Beyoğlu Sineması Kapanmıyor!

Beyoğlu Sineması Kapanmıyor!

Share Button

1989 yılından beri bağımsız filmleri sinema severler ile buluşturan Beyoğlu Sineması‘nın borçları nedeniyle Haziran sonunda kapatılacağı açıklanmış ve sinemayı yaşatmak adına Sinema Yazarı Cem Altınsaray‘ın önderliğinde sosyal medyada kampanya başlatılmıştı. Beyoğlu Sinema Yönetimi ve Cem Altınsaray‘ın girişimleriyle yapılan bir seri toplantının ardından salonun geleceğine dair bir umut ışığı doğmuş ve sinema kapanma kararını askıya alınmıştı. Sinemanın yakın tarihte kapanmayacağı kesinleşti. Oluşan kamuyu ile somut adımlara doğru ilerleyen projenin detayları da paylaşılmaya başlandı. Beyoğlu Sineması “Sadakat Kartı” isimli proje ile kurtarılmaya çalışılacak.

Cem Altınsaray konuyla ilgili şu bilgileri verdi: ”Bildiğiniz gibi sinemanın aldığı kapanma kararı keyfi değil mecburi bir karardı. Beyoğlu Sineması’nın neredeyse yıllara yayılan büyük bir borcu var ve verilen sözler de bir türlü yerine getirilemediği için dağıtım şirketleri temmuz ayında film vermeyeceklerini açıkladılar. Hal böyle olunca, yani salon film olmadan işletilemeyeceği için böyle bir kapanma kararı alınmıştı. Biz bu geçen iki haftalık süreçte toplantılar yaptık, yakın, orta ve uzun vadede neler yapılabileceği üzerine kafa patlattık ve projelerimizi film şirketlerine anlattık. Özellikle kısa vadede bize acil para akışı gerektiği için buna yönelik özel bir proje sunduk ve onları ikna ettik. Temmuz için de film vermeyi kabul ettiler, yani sinema kapanmıyor.”

Altınsaray‘ın sözünü ettiği kısa vadeli proje ise sinemaseverlerin desteğini gerektiren ve ancak herkesin el ele verirse altından kalkabileceği bir çözümü içeriyor. Cem Altınsaray ”O kadar çok destek telefonu ve mesajı alıyoruz ki, eğer insanlar bu tavırlarında samimiyse bu işi çözmek mümkün. Bunun için de çok basit proje oluşturduk: Sadakat kartı. Dört farklı kategorinin olacağı bu kartları insanlar gelir durumlarına göre tercih edecekler ve aslında önceden ödeme yaparak istedikleri gibi film izleme olanağına sahip olacaklar. Bunun da ayrıntılarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız” dedi.

Beyoğlu Sineması Yönetimi ise 3 Temmuz Pazartesi akşamı saat 17:00’de sinemanın fuayesinde bir basın toplantısı gerçekleştireceğini açıkladı.

Detayları heyecanla takip ediyoruz.

beyoğlu sineması

, , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir