“Yılın Avrupa Filmi” Toni Erdmann!

“Yılın Avrupa Filmi” Toni Erdmann!

Share Button

Jüri başkanlığını Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı Palic Avrupa Filmleri Festivali’nin kazananı Maren Ade’nin yönettiği Toni Erdmannoldu. Jüri’nin En İyi Yönetmen kararı ise “Graduation” ile Cannes’da da aynı ödüle uzanan Cristian Mungiu’dan yana oldu.

Sırbistan’ın Palic şehrinde düzenlenen ve Avrupa’nın geleceğine işaret eden filmleri buluşturan 23. Palic Avrupa Filmleri Festivali dün sona erdi. 15 filmin yarıştığı festivalde “Yılın Avrupa Filmi” Maren Ade’nin yönettiği “Toni Erdmann seçildi. Türkiyeli yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun başkanlığını yaptığı ve Sırp yönetmen Stefan Arsenijević, Estonyalı yapımcı Riina Sildos, Alman oyuncu Michaela Kezele ve Litvanyalı oyuncu Aistė Diržiūtė’den oluşan jüri, gerekçesinde; “‘Toni Erdmann’, bir baba ve kızın hikâyesini, başarı odaklı yaşanan ve insanların birbirine yabancılaştığı modern dünyamızda mizah ve taze bir yenilikle anlatıyor” dedi.

Festivalde En İyi Yönetmen Ödülü, “Graduation” filmiyle Cristian Mungiu’ya giderken, Jüri Özel Mansiyonu Miloš Radović’in “Traindriver Fairytale” ve Tomasz Wasilewski’nin “United States of Love” filmleri arasında paylaştırıldı.

, , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir