Panzehir (2014): Aksiyonun El Kitabı

Panzehir (2014): Aksiyonun El Kitabı

Share Button

Konuk Yazar: Burç Karabulut

Panzehir, belki de senenin en iyi aksiyon filmi olabilir. Bunun nedeni; Hollywood’un janr kodlarını iyi uyarlamış olmaları, tiplemelerin bilinçli yazılmış olması gibi iyi detaylara ağırlık verilmesinde yatıyor. Ayrıca senaryonun zaferini unutmamak gerekir. Tabii ki de olay örgüsünün başı çektiği bir aksiyon filminden keyif almamak yok gibidir. Panzehir’i bir cümleyle açıklamak gerekirse; hikâye her şeydir.

Aksiyon filmlerinin çıkış membasının Hollywood filmleri olduğunu söylesem herhalde çoğu insan benimle aynı fikirde olurdu. Unutmamak gerekir ki Hollywood filmlerinin bile öykündüğü bir İtalyan mafyası gerçeği onun arkasında da başka gerçeklikler var. Godfather (Baba) filmlerini ayrıntılı izlediğinizde aile bağları, İtalyanlık ve göçmenlik, yeni bir ülkede yaşamanın zorlukları gibi konuların fazlaca yer aldığını görürsünüz. İtalya’nın bir şehrinden çıkıp da Amerika’ya gelinmesinde ve orada bir mafya imparatorluğu inşa etme sürecini iyi anımsarız. Bu yolculuk boyunca biz sürekli baştan beri Corleoneler ile birlikte olduğumuzdan ister istemez bir sempati kurarız. Panzehir’de sanki bu havayı devam ettirmeyi uygun bulmuş. Adana doğumlu Alman göçmeni bir ailenin oğlu olan Kadir Korkut’un hikâyesini izlerken o karaktere baştan beri sempati duyuyoruz.

Cüneyt Arkın’ın canlandırdığı Kara Cemal ve tetikçisi Kadir Korkut ile kurulan baba-oğul kurgusu tam anlamıyla Vito Corleone-Michael Corleone benzeri bir ilişkinin kurulmasında yatıyor. Küçüklükten babasından evlatlık olarak aldığı Kadir’i kendisi gibi yetiştiren Kara Cemal, Kadir’e de baba olmanın gereği olarak kazık atmayı ihmal etmiyor. Kara Cemal ile Kadir’in arası da bir mafya babası-tetikçi kadar soğuk düzeyde seyrediyor elbette. Baba oğul ilişkisi bu kadar soğuk olunca da geride bir tek şey kalıyor: İntikam. Hayatı üzerine bir kumara girişmeye çalışan Kadir, bir de bir polisle uğraşmak durumunda kalıyor.

Uzun planlarla karanlık bir makyaja bürünen İstanbul’un ardındandaki sahnede Kara Cemal’in verdiği emeklilik partisiyle bu partinin sadece bir partiden ibaret olmadığını bize anlatıyor. Bize şehrin panaromasını da tanıtıyor. Nazik Hayri, Civan ve diğer tetikçilerle de yüzleşiyoruz. Kadınlar güzel ama içten pazarlıklı bakışlarıyla, erkekler yakışıklı ama korku veren duruşlarıyla İstanbul’un çekici karanlığına davet ediyorlar. Kadir’in deyimiyle bu davetkâr tavırları bir sahte gülümseme kadar içten elbette.

Olay örgüsüne bir de polis ekleniyor.Kadir Korkut’u adalete teslim etmekle görevli polis Osman, hikâyenin en güzel yazılmış karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Kadir Korkut karakteri onu yoldaş olarak bilirken, Osman karakteri için Kadir Korkut bir fenomen halini alıyor. Western tipolojisi denkleminde adalet arayışında kahramanın hep bir çocuksu yardımcısı olur. Osman bu filmde bu karaktere tam oturuyor. Bilmediği bir dünya içersinde adaletin sadece polisin sağlayabileceğini düşünen Osman ile ağabeyi konumundaki Kadir’in hallerini ve hareketlerini yadırgar durumda oluyor. İkisi arasında da belirli karakter farklılıkları var. Osman’ın daha çok işini bilen bir polis olması gerekirken acemilikle örtüşen bir kişiliği var. Kadir ise tetikçi sertliği ve soğukluğunun yanında duygusallığıyla da öne çıkıyor. Kadir daha kararlı ve ağabey duruşu sergilerken; Osman tamamen duygusal ve sabırsız karakteriyle korunması gereken bir kardeş haliyle arz-ı endam ediyor.

Kısacası; senaryonun zaferi diyebileceğimiz Panzehir, Hollywood sinemasının göz boyayan efektlerine, uzun araba kovalamacılarına, gereksiz maskülen triplerine aldanmadan, takılmadan, boyun eğmeden baba-oğul çerçevesinde bir hikâye şekillendiriyor. Bu hikâyenin içine sızan duygusallık ve drama yetisi aslında filmi zirveye çıkartıyor. Seyirciye geçirdiği duygusallık da cabası oluyor. Cüneyt Arkın’ın da usta oyuncu dokunuşunu unutmamak gerekir diyorum. Açılış ve kapanış sahneleri herhalde uzun süre aklımızdan çıkmayacaktır.

twitter.com/Burckarabulut

, , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir