“Oscar’ın Yabancıları” SineBU’da

“Oscar’ın Yabancıları” SineBU’da

Share Button

SineBU 2017’ye 14 ülkeden 15 film ile festival tadında bir program ile başladı. SineBU vizyon filmlerine ek olarak bu ay “Oscar’ın Yabancıları” programı ile Filipinler’den Mısır’a İtalya’dan Meksika’ya birbirinden farklı ülkelerden Oscar adayı filmleri tek bir salonda sinemaseverlerle buluşturuyor.

SineBU, festival tadında bir film seçkisiyle izleyici karşısına çıkıyor. Merakla beklenen Ben Daniel Blake ve pek çok ülkenin Oscar Yabancı filmleri bu ay SineBu’da gösterilecek.

SineBu’da Ocak ayının en güçlü yapımı, merakla beklenen I, Daniel Blake. Sosyal refah düzeyi görece yüksek günümüz İngiltere’sinde geçen film, işsizlik maaşı bürokrasisinin prosedürlerine saplanıp kalan iki bireyin hikayesini gerçekçi bir dil ile sunuyor. Ken Loach’ın Cannes 2016’da ikinci kez altın palmiyeye ulaştığı film çok rastlanmayacak şekilde diğer önemli festivallerden Locarno ve Sen Sebastian’dan da izleyici seçimi ile en iyi film ödüllerini aldı.

Yine Cannes Film Festivali’nde çok sevilen; güven ve aidiyet üzerine bir yetimin hikayesini anlatan MY LIFE AS A ZUCCHINI yılın en öne çıkan animasyon anlatılarından. Aynı zamanda Altın Küre’de en iyi animasyon adayı olan film izleyicisini melankoli içinde güldürmesi ile ün salmış durumda. Film, Yönetmen Claude Barras ilk uzun metrajlı filmi.

Kim Ki-duk Güney ve Kuzey Kore arasında modernite ve otoritenin paranoyada ortaklaşan karanlık atmosferi üzerine denklem kuruyor yeni filmi THE NET ile. Yönetmenin son dönemdeki en iyi işi olduğu şeklinde yorumlara sıkça rastladığımız anlatı aynı zamanda yönetmene ait en ayrıksı iş olarak da niteleniyor.

Edward Snowden’ın hikayesi CITIZENFOUR belgeseli sonrası bu kez kurmaca filmin imkanları ile; aksiyon ve gerilim ile yeniden perdede. Oliver Stone sineması ve türün meraklıları kaçırmamalı.

OSCAR’ın YABANCILARI

SineBU, İstanbul Modern ve Başka Sinema işbirliği ile Türkiye’ye taşınan; çeşitli ülkelerden öne çıkmış, Oscar için yarışacak filmleri bir seçki ile izleyicilere sunuyor. Filipinler’den Mısır’a İtalya’dan Meksika’ya birbirinden farklı ülkelerden Oscar adayı filmler, bu ayın ikinci haftası SineBU’da gösterimde olacak.

Programda; Singapur’un Oscar adayı APPRENTICE yer alıyor. Hapishane atmosferinde geçen film drama zemininde bir geçmişle hesaplaşma ve vicdan temalarını irdeliyor. THE AGE OF SHADOWS Güney Kore yapımı bir polisiye ve dönem filmi. 1920’lerde Japon işgali altındaki Kore’de geçen yüksek tempo ve gerilime sahip olan filmi polisiye meraklıları kaçırmamalı. CLASH Mısır’da üretilmiş, 2013’deki Askeri Darbeyi konu alan bir yapım. Filmi güçlü ve ayrı kılansa tüm anlatının bir polis gözaltı otobüsü içinden dışarı bakan bir perspektife sahip olması. LAND OF MINE Danimarka yapımı bir dönem filmi. WWII bitiminde elleri ile mayın temizlemeye sürülen Alman esirlerin dramının anlatıldığı film az bilinen ama tamamen gerçek olaylara dayanıyor. DESIERTO Meksika yapımı; göç ve sınır temalarına zeminini oturtan macera ve gerilim filmi. Sınırı zorluklara rağmen kaçak geçmeye çalışan göçmenleri silahıyla tek tek avlayan sivil bir Amerikalı ile sağ kalan son iki göçmen arasındaki kovalamacayı anlatan Gael Garcia Bernal hayranları kaçırmasın. FIRE AT SEA (FUOCOAMMARE) mülteci sorunu üzerine İtalya yapımı bir belgesel.

THE HAPPIEST DAY IN THE LIFE OF OLLI MAKI Finlandiya yapımı bir romantik biyografi. Üstelik tamamen gerçek bir hikaye. 1962 yılı Dünya Tüy Sıklet final maçına çıkacak Olli Maki tüm ülkenin yoğun ilgisi, diyet programı ve ilk kez tadacağı aşkın baskısı altında vereceği sınav filmi izlemek için yeterli bir merak uyandırıyor.

THE WOMAN WHO LEFT 227 dakikalık akışı ile ayın en olağandışı filmi. Bu kadar uzun anlatısı olan filmin Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’ı almış olması merakımızı en üst seviyeye taşıyor. Filipinler yapımı filmin hikayesi 30 yıl boşa cezaevinde yatan bir kadının salındıktan sonra ailesinin izinde karşılaştığı gerçeklerden sonra intikam sürecine girişini konu alıyor.

Detaylı bilgi için: https://sinebu.boun.edu.tr/

, , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir