Malatya’da Yarışacak Ulusal Filmler ve Festival Programı Açıklandı!

Malatya’da Yarışacak Ulusal Filmler ve Festival Programı Açıklandı!

Share Button

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile düzenlenen 6. Malatya Uluslararası Film Festivali 6-12 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

6 Kasım’da başlayacak olan ve bu yıl 6. Yaşını kutlayan Malatya Film Festivali’nin, film programı ve tanıtımı, Taksim Inter Continental otelinde yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.

Malatya Vali Yardımcısı ve Festival İcra Kurulu Başkanı Sayın Ömer Dağdeviren’in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında festival film programı ve tanıtımının yanı sıra bu yıl ulusal ve uluslararası yarışmada jüri karşısına çıkacak filmler de açıklandı.

Festival ana sponsoru Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ertan Mumcu, Festival Yönetmeni Hüseyin Namık Yıldırım, sinema yazarı ve Festival Danışma Kurulu Üyesi Kerem Akça’nın da konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya onur ve emek ödüllerine değer görülen sanatçılar, jüri üyeleri, danışma kurulu üyeleri ve pek çok sayıda basın mensubu katıldı.

Bu yıl Malatya Film Festivali’nde Onur Ödülü alacak sanatçılar Perihan Savaş ve Serdar Gökhan’ın yanı sıra; sinema sanatçıları Selda Alkor, Ercan Kesal, Nazan Kesal, Şenay Gürler, Can Kolukısa, yarışma filmlerinin oyuncu ve yönetmenleri de katıldı.

Festival’de Bu Yıl Neler Var?

Dünya ve Türkiye sinemasının yeni örneklerinden ödüllü filmlere, belgesellerden kısa filmlere, engelliler için sesli betimlemeli filmlerden çocuk filmlerine, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla film sonrası söyleşilerden sergi ve atölyelere bir hafta boyunca Malatya’da sinema şenliği yaşanacak.

Malatya Uluslararası Film Festivali bu yıl 6-12 Kasım tarihleri arasında, sinemaseverlere, son iki yılın en yeni filmlerinden, dünya festivallerinde ödüller kazanmış ve seyirciler tarafından büyük beğeni alan filmlere, usta yönetmenlerin son filmlerinden, genç yeteneklerin ilk filmlerine kadar geniş bir yelpazede seçkiler sunuyor. 40’a yakın ülkeden 140’a yakın film izleyicilerle buluşurken, film gösterimlerinin yanı sıra ücretsiz olarak söyleşiler, imza günleri, atölye çalışmaları ve sinema dersleri düzenlenecek.

Festivalde yer alan dünya ve Türkiye sinemasının son dönem örneği pek çok film, Uluslararası ve Ulusal Uzun Film Yarışmalarında ve yarışma dışı seçkilerde Türkiye prömiyerlerini yapacak.

6 Kasım’da başlayacak olan ve bu yıl 6. Yaşını kutlayan Malatya Film Festivali, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile düzenleniyor.

FESTİVAL DANIŞMA KURULU

Malatya Film Festivali’nin film ve etkinlik programları, onur ve emek ödülü alacak isimler, yarışmaların ön ve ana jürileri, Festival Danışma Kurulu’nun görüşleri alınarak belirlendi. Bu yıl danışma kurulunda: Sinema Yazarı Kerem Akça; TV yapımcısı Mehmet Çam; Roma Türk Filmleri Festivali’nin kurucusu Serap Engin; senaryo doktoru ve akademisyen Özgür Şeyben ve oyuncu İpek Tuzcuoğlu yer aldı.

FESTİVAL AÇILIŞ VE ÖDÜL TÖRENİ

Malatya Film Festivali’nin Açılış Töreni 6 Kasım Cuma akşamı, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilecek. Açılış konuşmalarının ve festival yarışma filmlerinin tanıtımının ardından, onur ve emek ödülleri takdim edilecek.

Festival Ödül Töreni ise 12 Kasım Perşembe akşamı, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilecek. Gecede, Ulusal ve Uluslararası Uzun Film Yarışması ile Kısa Film Yarışması’nda ödül kazananlara ödülleri takdim edilecek.

Açılış ve Kapanış Törenlerinin sunuculuğunu, tiyatro ve sinema oyuncusu, yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan üstlenecek.

FESTİVAL ONUR ÖDÜLLERİ

Malatya Film Festivali tarafından her yıl sinemaya büyük hizmetler vermiş olan isimlere verilen Onur Ödülleri’ni, bu yıl, oyuncu Perihan Savaş ve Serdar Gökhan alacak.

Sinemaya hizmet etmiş uluslararası isimleri de unutmayan Malatya Film Festivali, Yabancı Onur Ödülünü, bu yıl, Gürcü sinemasının usta yönetmeni Eldar Shengelaia’ya verecek.

Onur Ödülleri, 6 Kasım Cuma akşamı, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilecek Festival Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

Festival kapsamında Perihan Savaş’ın 11. Antalya Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldığı, 1974 yapımı, restore edilmiş “Bedrana”; Serdar Gökhan’ın 1972 yapımı “Gökçe Çiçek” ve Eldar Shengelaia’ın 1983 yapımı “Mavi Dağlar” filmleri gösterilecek.

Serdar Gökhan:

Feri Cansel ile paylaştığı “Kadırgalı Ali” filmiyle Türk sinemasının yumruklarını kötülere karşı konuşturan avantür kahramanı Serdar Gökhan, “Baybars”, “Estergon Kalesi”, “Akma Tuna”, “Malkoçoğlu Kurt Bey”, “Kara Pençe”, “Kara Orkun”, “Turhanoğlu Çal Hasan” gibi kılıçlı kahramanlı filmlerle, sinema seyircisinin büyük beğenisini kazandı. Usta yönetmen Lütfi Ö. Akad’ın çektiği “Irmak” ve “Gökçeçiçek” adlı filmlerle başarılı oyunculuğunu da sergileme fırsatı bulan Gökhan, birçok başarılı dizi filmde de önemli rollerde yer aldı.

Perihan Savaş:

1974’ten itibaren daha çok Sezer Film’e ait piyasa filmlerinde, Cüneyt Arkın, Tarık Akan ve Kadir İnanır gibi önde gelen isimlerle birlikte rol alan “güzel bakan genç kız”, 1978’den itibaren arabesk-türkücü furyası filmlerin başrolünde göründü; 1984 yapımı Bilge Olgaç filmi “Kaşık Düşmanı” filmiyle yeni bir başarıya imza attı. Bilge Olgaç ile çektiği “İpekçe”, sinema oyunculuğunun doruk noktası sayıldı. Bir süre müzik çalışmaları yaptı. 1990’lı yıllarda sinema çalışmalarının yanına televizyonu da ekleyen Perihan Savaş, 2001 yılında, oyunculuğa başladığı İstanbul Şehir Tiyatrosu kadrosuna geri döndü. Perihan Savaş halen çalışmalarını sinema, televizyon ve tiyatro alanında faal olarak sürdürmektedir.

Eldar Shengelaia:

26 Ocak 1933’te Tiflis’te doğan Eldar, Gürcü sinemasının soyağacında önemli yer tutan bir ailenin büyük oğlu… Sovyetler Birliği kontrolünde ülkede 60’larda ortaya çıkan ekolün Tengiz Abuladze, Otar Iosseliani ve kardeşi Giorgi Shengalaia ile birlikte en önemli ismi… Yönetmen Nikoloz Shengelaia ile oyuncu Nato Vachnadze’nin oğlu olarak dünyaya gelen yönetmen, 1958’de Moskova’daki meşhur VGIK okulundan mezun oldu. Ardından Mosfilm stüdyosundan çalışmaya başladı. Ortak yönetmenliğini yaptığı ilk filmini o yıl çekti. 1960 yılında Gruziya Film’de yönetmenliğe başladı. 1964’te “Tetri Karavani” (The White Caravan) ile Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı. 1969’da imza attığı ilk bireysel projesi, trajik tarafları da olan taşlama “Alışılmadık Bir Sergi” (Arachveulebrivi Gamopena), sosyopolitik iğnelemelerinden dolayı Sovyetler Birliği’ni rahatsız etti. Ama onu uluslararası üne kavuşturdu. 1983 yılında, bürokrasiyi topa tutan, ‘toplumsal kurmaca’ alanında anılan sansasyonel trajikomedi “Mavi Dağlar” (Tsisperi Mtebi anu Daujerebeli Ambavi) isimli filme imzasını attı. Bu film, 1984’de All-Union Film Festivali Ödülü’ne, 1985’te SSCB Devlet Ödülü’ne ulaştı. 1985’te Moskova, 1986’da Venedik, 1992’de Berlin Film Festivali’nde jüri üyeliği görevini üstlendi. Kariyerinde 25-30 senelik yükselişin ardından 80’lerin sonunda kendini politikaya verdi. Yönetmenin 1994 ve 1996’da çektiği son iki film ise uluslararası arenada fazla ses getirmedi.

SİNEMA EMEK ÖDÜLLERİ

Malatya Film Festivali kapsamında, ilk kez geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan Sinema Emek Ödüllerini, bu yıl: Sinema Yazarı ve Tarihçisi Agâh Özgüç ile birçok tiyatro topluluğu ve film ekibinde makyaj uzmanı olarak yer alan Suzan Kardeş alacak.

Sinemaya Adanmış Bir Ömür: Agâh Özgüç

1950’li yıllarda birçok edebiyat dergisine şiir ve denemeler yazan Özgüç’ün profesyonel gazeteciliğe geçişi 1961 yılında oldu. O yılların Artist, Sinema, Ses, Perde gibi magazin ve sinema dergilerinde yazıları çıktı. Türk basınında yer alan yayın organlarının hemen hemen tümünde yazıları yayınlandı. Türk sinema tarihini aydınlatan binlerce belge, bilgi ve dokümanı arşivledi. 83 yaşındaki emektar sinema yazarı, çeşitli dergilerde yazmayı sürdürürken, kitap çalışmalarına da devam ediyor.

Rengârenk Bir Kadın: Suzan Kardeş

Sinema ve reklam filmlerinin vazgeçilmez makyaj sanatçısı ve Bir Demet Tiyatro’nun “pencereden bakan kadını” olarak hafızalarda yer edinen Suzan Kardeş, iş hayatına Hürriyet gazetesinde başladı. Burada çekilen fotoromanlarda rol alan oyunculara makyaj yaparak mesleğinde gelişti. Şan Tiyatrosu’nda saç ve makyaj yapımıyla çalışmayı sürdürürken, birçok tiyatro topluluğu ve filmde de makyaj uzmanı ve kuaför olarak yer aldı. 1995 yılından başlayarak Beşiktaş Kültür Merkezi’nin saç ve makyaj çalışmaları görevini yapmaya başladı. Haluk Bilginer’e yaptığı Atatürk makyajı ile ses getirdi. “Beynelmilel”, “Hokkabaz” gibi birçok projede makyözlük yapan Suzan Kardeş, Goran Bregoviç’ten Türkan Şoray’a kadar birçok ünlünün sahne makyajını gerçekleştirdi. Suzan Kardeş müzik albümü, film ve kitap projeleri ile sinema dünyasına renk katmaya devam ediyor.

FESTİVAL SİNEMALARI, SEANSLAR, BİLETLER

Festival filmleri, bu yıl, Malatya Park AVM içerisinde Avşar Sinemalarında, Malatya merkezde bulunan Yeşil Sinemaları, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli ve İnönü Üniversitesi gösterim salonlarında izleyicilerle buluşacak.

Festival Seansları: 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30

Bilet Fiyatları: Avşar ve Yeşil sinemalarındaki tüm gösterimler öğrenci 2 TL, tam 3 TL (13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seansları)

Ücretsiz Gösterimler: Avşar ve Yeşil sinemalarında 11.00 seansında gösterilecek olan Çocuk Filmleri; Double Tree Hilton’da engelliler için yapılan gösterimler, belgesel ve kısa filmler; İnönü Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan kısa film ve belgesel gösterimleri; ayrıca 8.000’e yakın Suriye vatandaşının bulunduğu konteyner kentte yapılacak olan tüm gösterimler ücretsiz olacak.

FestivalKart: 6. Malatya Film Festivali’nde bu yıl ilk kez uygulanacak olan FestivalKart ile filmlere sınırsız giriş hakkı sağlanacak. 15 TL karşılığında alınabilecek FestivalKart ile tüm filmlere sınırsız giriş hakkının yanı sıra, öncelikli bilet alımı, ücretsiz katalog ve Malatya Park AVM’de çeşitli restoranlarda indirim hakkı sağlanacak.

FESTİVAL FİLM PROGRAMI

6. Malatya Film Festival’i, bu yıl da Berlin, Cannes, Toronto gibi saygın film festivallerinde ilk kez izleyici karşısına çıkan ödüllü filmleri ve izleyicilerden büyük beğeni toplayan filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Festivalde Ulusal ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümlerinde gösterilecek filmlerin yanı sıra, diğer filmler Dünya Panoraması, Ulusal Panorama, Öteki Dünyanın Renkleri, Ortadoğu Sineması, Retrospektif: Nuri Bilge Ceylan, Romen Yeni Dalgası, Ustaların Gözünden, Ulusal Belgesel Panoraması, Mişmiş (Çocuk Filmleri), Suriyeli Misafirler, Onurlandırılan Filmler, Anılarına Bölümü, Ulusal Kısa Film Yarışması, Kısa Film Dünya Panoraması ve Kısa Film Türkiye Panoraması başlıkları altında gösterilecek.

Retrospektif: Nuri Bilge Ceylan:

Malatya Film Festivali,
bu yıl, sinemamızın usta yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın sinemasına özel bir bölüm ayırarak, festival seyircisini kısa filmi dahil, Nuri Bilge Ceylan sinemasının derinliklerine inmeye, yönetmenin sinemasının gelişimine tanık olmaya çağırıyor.

 • Koza / Cocoon / 1995
 • Kasaba / The Small Town /  1997
 • Mayıs Sıkıntısı / Clouds of May / 1999
 • Uzak / Distant / 2002
 • İklimler / Climate / 2006
 • Üç Maymun / Three Monkeys / 2008
 • Bir Zamanlar Anadolu’da / Once Upon a Time in Anatolia / 2011
 • Kış Uykusu / Winter Sleep / 2014

Dünya Panoraması:

Japonya’dan İzlanda’ya, Arjantin’den Çek Cumhuriyetine dünyanın çeşitli ülkelerinden, uluslararası festivallerde görücüye çıkmış filmler, birçoğu Malatya’da Türkiye Prömiyerini yapacak şekilde Malatya seyircisi ile buluşuyor.

 • Bozuk Düzen / Stinking Heaven / Nathan Silver, 2015, 70’, ABD  (TR Prömiyeri)
 • İki El Silah Sesi / Two Shots Fired / Dos Disparos / Martin Rejtman, 2014, 104’, Arjantin (TR Prömiyeri)
 • Keçi / Goat / Koza / Ivan Ostrochovský, 2015, 75’, Slovakya, Çek Cumhuriyeti (TR Prömiyeri)
 • Süperdünya / Superworld / Superwelt / Karl Markovicks, 2015, 120’, Almanya (TR Prömiyeri)
 • Yabani Kız / Wildlike / Frank Hall Green, 2014, 98’, ABD (TR Prömiyeri)
 • Babam / My Father / Babai / Visar Morina, 2015, 104’, Kosova, Almanya
 • Devrim Melekleri / Angels of Revolution / Angely Revolucii / Aleksey Fedorchenko, 2014, 113’, Rusya (TR Prömiyeri)
 • Dheepan – Jacques Audiard, 2015, 110’, Fransa
 • İnatçılar / Rams / Hrútar / Grímur Hákonarson, 2015, 93’, İzlanda, Danimarka
 • İnsanın Değeri / The Measure of a Man / La Loi Du Marché / Stéphane Brizé, 2015, 93’, Fransa
 • Küçük Kız Kardeşim / Our Little Sister / Umimachi Diary / Kore-eda Hirokazu, 2014, 128’, Japonya
 • Mükemmel Bir Gün / A Perfect Day / El Pozo / Fernando León de Aranoa, 2015, 106’, İspanya
 • The Club / El Club / Pablo Larraín, 2015, 98’, Şili
 • Umudun Tarifi / Sweet Red Bean Paste / An / Naomi Kawase, 2015, 113’, Japonya, Fransa
 • Yalanlar Labirenti / Labyrinth of Lies / Giulio Ricciarelli, 123’, Almanya

Türkiye Panoraması:

 • Bulantı / Nausea / Zeki Demirkubuz, 2015
 • Mustang / Mustang / Deniz Gamze Ergüven (Fransa’nın Oscar Aday Adayı), 2015
 • Limonata / Lemonade / Ali Atay, 2015
 • Sivas / Sivas / Kaan Müjdeci (Türkiye Oscar Aday Adayı), 2014

Ustaların Gözünden:

Taviani Kardeşler, Margarethe von Trotta, Nanni Moretti ve Stephan Fears’ın dünya festivallerini dolaşan son filmleri bu yıl Malatya’ya uğruyor.

 • Muhteşem Boccaccio / Wondrous Boccaccio / Maraviglioso Boccaccio – Paolo Taviani, Vittorio Taviani, 2015, 121’, İtalya, Fransa (TR Prömiyeri)
 • Kayıp Hatıralar / The Misplaced World / Die Abhandene Welt, Margarethe von Trotta, 2014, 101’, Almanya (TR Prömiyeri)
 • Annem / My Mother / Mia Madre – Nanni Moretti, 2015, 106’, İtalya, Fransa
 • Son Efsane / The Program – Stephen Frears, 2015, 103’, Birleşik Krallık, Fransa

Ortadoğu Sineması:

Gelenekselleşen bölümlerden Ortadoğu Sineması’nda bu yıl da Mohsen Makhmalbaf, Jafar Panahi ve Ida Panahandeh gibi ödüllü yönetmenlerin son filmleri Malatya’da izlenebilecek.

 • Arwad / Samer Najari, Dominique Chila, 2013, 105’, Kanada (TR Prömiyeri)
 • Madam Courage / Madame Courage – Merzak Allouache, 2015, 90’, Fransa (TR Prömiyeri)
 • Başkan / The President – Mohsen Makhmalbaf, 2014, 115’, Gürcistan, Fransa, İngiltere,
 • Nahid – Ida Panahandeh, 2015, 105’, İran
 • Taksi Tahran / Taxi – Jafar Panahi, 2015, 82’, İran

Öteki Dünyanın Renkleri:

Filipinler, Etiyopya, Guatemala ve Trinidad ve Tobago’dan farklı keşifler… Öteki Dünyanın Renkleri, sizi alışık olmadığınız ülke sinemalarında renkli bir yolculuğa çıkaracak.

 • Kayıp Cennet / Paradise Lost / Desaparadiso – Khavn de la Cruz, 2015, 75’, Filipinler (TR Prömiyeri)
 • Kırıntılar / Crumbs – Miguel Llansó, 2015, 68’, İspanya, Etiyopya (TR Prömiyeri)
 • Taklub / Trap / Taklub – Brillante Ma Mendoza, 2015, 97’, Filipinler (TR Prömiyeri)
 • Tanrı Savaşanı Sever /God Loves The Fighter – Damian Marcano, 2013, 104’, Trinidad ve Tobago (TR Prömiyeri)
 • Ixcanul / Volcano – Jayro Bustamante, 2015, 93’, Guatemala, Fransa

Romen Yeni Dalgası:

Yakın dönemin kilit sinema akımlarından Romen Yeni Dalgası’nın, ilk yıllarından bugüne uzanan seçkin filmleri, lezzetli bir seçki ile Malatya’da.

 • Boks / Box – Florin Serban, 2015, 93’, Romanya (TR Prömiyeri)
 • Çocuk Pozu / Child’s Pose / Calin Peter Netzer, 2013, 112’, Romanya
 • Ailemizdeki Herkes / Everybody In Our Family / Toată lumea din familia noastră / Radu Jude, 2012, 109’, Romanya, Hollanda
 • İyi Niyetler / Best Intentions / Din dragoste cu cele mai bune intenţii / Adrian Sitaru, 2011, 105’, Romanya
 • 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün / 4 Months, 3 Weeks, 2 Days / 4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile / Cristian Mungiu, 2007,113’, Romanya
 • Bükreş’in Doğusu / 12:08 East of Bucharest / A fost sau n-a fost / Corneliu Porumboiu, 2006, 89’, Romanya
 • Kağıt Mavi Olacak / Paper Will Be Blue / Hîrtia va fi albastrã / Radu Muntean, 2006, 95, Romanya
 • Bay Lazarescu’nun Ölümü / The Death of Mr. Lazarescu / Moartea domnului Lazarescu / Cristi Puiu, 2005, 153’, Romanya

Belgeseller:

 • Anadolu Masalları / Anatolian Tales / Emin Fırat Övür, 2015 (TR Prömiyeri)
 • Anadolu Break / Anatolia Break / Taylan Mutaf, 2015
 • Artık Hayallerim Var / Through My Lens / Nefin Dinç, 2015
 • Daha Güzel Bir Hayat / A Better Life / Pınar Okan, 2015
 • Sürgünde Bir Halk: Ahıskalı Türkler / People in Exile: Ahiskan Turks / Cenk Demirkıran, 2015
 • Yollara Düştük / We Hit The Road / Deniz Yeşil, 2014
 • Afro Türkler / Turkey’s Afro / Betül Usta
 • Çekçek / Harun Çavuş
 • Gizli Engel / Hidden Disability / Furkan Özdemir, Sultan Koca
 • Ayva Göbeği / Quince Heart / Doğacan Aktaş
 • Kinostajik / Kinostajik / Resul Sakınmaz

Mişmiş (Çocuk Filmleri):

 • Snoopy ve Charlie Brown / The Peanuts Movie – Steve Martino, 2015, 92’, ABD (TR Prömiyeri)
 • Hayat Kitabı / Book Of Life – Jorge. R. Gutiérrez, 2014, 95’, ABD
 • Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış / Rimo and Zimo: Peace In Town – Nermin Er, İsmet Kurtuluş, 2014, 73’, Türkiye

Anılarına:

 • Tatlı Hayat / La Dolce Vita, Federico Fellini, 1960, 174’, İtalya, Fransa, 1960 (Anita Ekberg Anısına)
 • Nereye Bakıyor Bu Adamlar, 1976 (Zeki Alasya Anısına)
 • Zengin Mutfağı, 1988 (Başar Sabuncu Anısına)
 • Kahpe Bizans, 1999 (Sümer Tilmaç Anısına

Onurlandırılan Filmler:

 • Mavi Dağlar / Blue Mountains / Tsisperi mtebi anu daujerebeli ambavi  / Eldar Shengelaia, 97’, 1983, Sovyetler Birliği
 • Bedrana – Süreyya Duru, 1974
 • Gökçeçiçek – Lütfi Ö. Akad, 1972

Suriyeli Misafirlerimiz İçin:

 • Ghadi – Amin Dora, 2014, 100’, Lübnan
 • Theeb – Naji Abu Nowar, 2014, 100’, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere

Engelsiz Filmler:

 • Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku / Çiğdem Vitrinel
 • Toz Ruhu / Nesimi Yetik
 • Ben O Değilim / Tayfun Pirselimoğlu
 • Beyaz Tanrı / White God / Kornel Mundruczo / Macaristan, Almanya, İsveç

Kısa Film Türkiye Panoraması:

Ümit Ünal, Zeynel Doğan, Erdem Tepegöz, Melik Saraçoğlu, Murat Tolga Şen gibi birbirinden değerli sinemacıların jüriliğini yaptığı ”En İyi On Kısa Film” Malatya Film Festivali’nde izleyicilerle buluşuyor.

 • Sessiz – L. Rezzan Yeşilbaş, 2012
 • Küçük Bir Hakikat – Emre Akay, 2010
 • Nolya  – M. Cem Öztüfekçi, 2010
 • Buhar – Abdurrahman Öner, 2012
 • Poyraz – Belma Baş, 2006
 • Patika – Onur Yağız, 2013
 • Adem Başaran – Orhan İnce, 2014
 • Yoldaki Kedi – Can Kılcıoğlu, 2007
 • Dondurma – Serhat Karaaslan, 2014
 • Toz – H. Fatih Kızılgök, 2004

Kısa Film Dünya Panoraması:

 • Caradecaballo / Horseface – Marc Martinez Jordan
 • Ciel / Sky – Sophie Chamoux
 • The Red Folio –  Mauro Tracco
 • Mr. Dentonn –  Ivan Villamel Sanchez
 • Pianola – Julien Mondon
 • Record – Hawre Bahjat
 • Te Desconozco / I Don’t Recognize You – Juanlu Ruiz, Toni Ruiz
 • Ziyaret – Sahide Sanin, James Neil
 • The Open Window – Lucilla Las Heras
 • Der Weg / The Path – Erol Afşin

FESTİVALDE YARIŞMA HEYECANI

Ödüller:
Malatya Film Festivali’nde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma kategorisinde filmler; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo Ödülü için yarışacak. Bu ödüllerin yanı sıra halk oylaması sonucunda belirlenecek en iyi filme de Kemal Sunal Halk Ödülü verilecek. Filmlerin destekleyici unsuru olan film müziklerinin de yarışacağı festivalde Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü de sahibini bulacak.

YARIŞMA JÜRİLERİ

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi:

Aytekin Çakmakçı                 Görüntü Yönetmeni
Cansel Elçin                           Oyuncu, Yönetmen
Cüneyt Cebenoyan                Sinema Yazarı
Ercan Kesal                            Oyuncu, Senarist, Yazar
Handan İpekçi                                   Yönetmen
İpek Tuzcuoğlu                      Oyuncu
Mustafa Ziya Ülkenciler        Sanat Yönetmeni

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD Jürisi:

Barış Saydam
Engin Ayça
Murat Tırpan

NETPAC Jürisi:

Malatya Film Festivali’nde, bu yıldan başlayarak her yıl, NETPAC Jürisi yer alacak. Jüri, festivalde gösterilen Asya filmlerinden en iyi filmi belirleyecek.

NETPAC jürisinde yer alan isimler:

Axel Estein                             Alman Sinema Yazarı (NETPAC Üyesi)
Roya Sadat                             Afgan Sinema Yazarı, Yönetmen, Yapımcı (NETPAC Üyesi)
Doç. Dr. Nilay Ulusoy           Akademisyen (Bahçeşehir Üniversitesi)

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Jürisi:

Prof. Dr. Aytekin Can           Akademisyen, Kısaca Film Festivali Onursal Başkanı
Prof. Dr. Nezih Orhon           Akademisyen, Yönetmen
Ömür Atay                             Yönetmen
Ufuk Bayraktar                      Oyuncu, Yönetmen
Özge Özberk                         Oyuncu
Prof. Dr. Alper Altunay         Anadolu Üniversitesi Sinema TV Bölüm Başkanı
Natali Yeres                           Sanat Yönetmeni, Yönetmen

YARIŞMA FİLMLERİ

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde yarışacak filmler;

6. Malatya Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 2014-2015 sezonunda çekilen, toplam 32 film başvuru yaptı. Görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, akademisyen Burcu Yasemin Şeyben ve sinema yazarı Yeşim Tabak’tan oluşan Ön Jüri, Ana Jürinin karşısına çıkacak 14 filmi belirledi. 3 filmin Türkiye Prömiyerini yapacağı yarışma filmleri şöyle:

 • Abluka / Frenzy / Emin Alper, 2015
 • Sarmaşık / Ivy / Tolga Karaçelik, 2015
 • Kar Korsanları / Snow Pirates / Faruk Hacıhafızoğlu, 2015
 • Nefesim Kesilene Kadar / Until I Lose My Breath / E. Emel Balcı, 2015
 • Yarım / The Half / Çağıl Nurhak Aydoğdu, 2015
 • Çekmeceler / Drawers / Caner Alper, Mehmet Binay, 2015
 • Eksik / Lack / Barış Atay, 2015
 • 91.1 – Mustafa Haktanır, 2015 (TR Prömiyer)
 • On Adım / Ten Steps / Fatih Hacıosmanoğlu, 2015 (TR Prömiyer)
 • Yeni Dünya / The New World / Caner Erzincan, 2015
 • Kasap Havası / Kasap Dance / Çiğdem Sezgin, 2015
 • Misafir / The Visitor / Mehmet Eryılmaz, 2015
 • Memleket / Homeland / Murat Saraçoğlu, 2015 (TR Prömiyer)
 • Saklı / Secret / Selim Evci, 2015

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde yarışacak filmler;

400’e yakın filmin müracaatta bulunduğu Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda, toplamda 10 film yarışacak. Yarışma filmlerinin birçoğu, Türkiye Prömiyerini, Malatya Film Festivali’nde yaparak, sinemaseverlerle buluşacak.

 • Ben, Earl ve Ölen Kız / Me and Earl and the Dying Girl – Alfonso Gomez-Rejon, 2015, 105’, ABD
 • Birini Öldürmek / To Kill A Man / Matar a un Hombre – Alejandro Fernández Almendras, 2014, 82′, Şili, Fransa (TR Prömiyeri)
 • Birleşme Noktası / Vanishing Point – Jakrawal Nilthamrong, 2015, 100’, Tayland (TR Prömiyeri)
 • Boğulan Bir Adamın İzlenimleri / Impressions of a Drowned Man / Oi Entyposeis Enos Pnigmenou – Kyros Papavassiliou, 2015, 82’, Kıbrıs, Yunanistan, Slovenya (TR Prömiyeri)
 • Fırtına Bulutlarının Altında / Under Electric Clouds / Pod Elektricheskimi Oblakami – Alexey German Jr., 2015, 137’, Rusya, Ukrayna, Polonya (TR Prömiyeri)
 • Hazine / The Treasure / Comoara – Corneliu Porumboiu, 2015, 89′, Romanya, Fransa (Anadolu Prömiyeri)
 • Meleklerin Düşüşü / Those Who Fall Have Wings / Jeder Der Fällt HatFlügel – Peter Brunner, 2015, 92’, Avusturya (TR Prömiyeri)
 • Parabellum – Lukas Valenta Rinner, 2015, 77′, Arjantin, Avusturya, Uruguay (TR Prömiyeri)
 • Saul’un Oğlu / Son of Saul / Saul fia – László Nemes, 2015, 107’, Macaristan

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması kategorisinde yarışacak filmler;

Malatya Film Festivali’nin ilk yılından bu zamana düzenlenen Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, bu yıl da devam ediyor. Rekor bir başvuru ile 200’e yakın filmin başvurduğu, Ünal E. Güzel, Nagehan Uskan ve Özlem Sarıyıldız’ın ön jüri olduğu bu bölümde, toplam 10 film, Ana Jürinin karşısına çıkacak.

 • Günah – Gülistan Acet
 • Sonuç – Hakan Sümer
 • Allı Yeşilli – Seyit Mehmet Yıldız
 • Bir Zamanlar Bir Köyde – Rıdvan Yavuz, Mustafa Koçoğlu
 • Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film  – Serdar Önal, Ömer Çapoğlu
 • Körler Müessesesi – Damla Güçer, Dilara Balcı
 • Salı – Ziya Demirel
 • Zilan – Mahsum Akyel
 • Mucize Aynalar – Metehan Şereflioğlu
 • Ukde – Oğuz Turan

FESTİVAL YAYINLARI

Türkiye Sineması Almanağı:

Sinema tarihçisi ve araştırmacısı Ali Can Sekmeç’in kaleme aldığı Türkiye Sineması Almanağı 2014 yılında Türkiye’de gerçekleşen sinema olaylarını derliyor. 2014 yılında ülkemizde çekilen 170 filmin bilgisinin yanı sıra, gösterime giren yabancı filmlere ilişkin vizyon bilgileri ile festival ödüllerine, sinema kurumlarına, sinema okullarına ilişkin bilgileri okuyucuyla buluşturuyor. Türkiye sinemasının bilgilerini derleyen, ülkemizdeki tek yayın olma özelliğiyle kaçırılmaması ve tüm kütüphanelerde bulunması gereken bir yayın.

Profesyonel Çekimler kitabı:

Sinema tekniği üzerine çok az kitabın yayınlanmış olduğu ülkemizde, Malatya Film Festivali ilk yılından itibaren bu eksikliği giderebilmek için teknik bir kitabı yayına hazırlıyor. Festivalin altıncı yılında da bu gelenek devam ediyor ve Christopher Kenworthy’nin “Master Shots / Profesyonel Çekimler” kitabı sinemaseverler için Türkçeye çevriliyor.

Christopher Kenworthy, Profesyonel Çekimler kitabında, okuyucuya, kameranın, duygusal etki uyandıracak ve izleyiciyi hikâyenin içine çekecek görüntüler yaratma amacıyla nasıl kullanılacağına dair muhteşem bir kılavuz sunuyor. Filmlerin nasıl yapıldığını, hiçbir şeyi gizlemeden, hiçbir planı atlamadan, kameranın bakış açısından görme imkânı sağlıyor. Bir filmin nasıl inşa edildiğini anlamak isteyenlerin kaçırmaması gereken bu kitap, Malatya Film Festivali ile tüm sinemaseverlerle ücretsiz olarak buluşuyor.

Perihan Savaş ve Serdar Gökhan Onur Ödülü Kitapları:

Festivalin bir diğer yayını ise; yine sinema tarihçisi ve araştırmacısı Ali Can Sekmeç tarafından hazırlanan, onur ödülü alacak sanatçılarımız Perihan Savaş ve Serdar Gökhan’ın hayat hikâyelerinin yanı sıra, sinema serüvenlerini ve filmlerine ilişkin bilgileri içeren biyografi kitabıdır.

Fahri Kayahan Kitabı:

Malatya’nın en önemli değerlerinden biri olan ve yüzlerce beste yapmış, 60’tan fazla senaryo yazmış ve şu an görüntüleri elimizde olmayan 2 filmde de oyuncu olarak yer almış Fahri Kayahan’ın kitabı, yine Ali Can Sekmeç tarafından, bir yıl süren bir araştırma ve arşiv çalışmasının ardından kaleme alındı. Kitapta, Fahri Kayahan’a ait gün yüzüne çıkmamış bilgiler ve fotoğraflar yer alıyor.

FESTİVAL ETKİNLİKLERİ

6. Malatya Film Festivali kapsamında gösterilecek film seçkilerinin yanı sıra, düzenlenecek olan atölye çalışmaları, sinema dersleri ve sergilerle, sinemaseverler sanatla iç içe bir hafta yaşayacak.

Banu Bozdemir Küçük Sinemacılar Atölyesi:

Banu Bozdemir’in Küçük Sinemacılar kitabından yola çıkarak verdiği Küçük Sinemacılar Atölyesi Malatya Film Festivali’nde devam ediyor. Çocuklara sinemanın başlangıcından bugüne kadar olan yolculuğunu anlatan Bozdemir, aynı zamanda, sinemanın tekniğine, her geçen gün artan ve yenilenen teknolojisine de değiniyor. Sinemanın duygularını çocuklara izlettirdiği filmlerle hatırlatıyor. Küçük Sinemacılar, ülkemizde çocuklar için kapsamlı bir biçimde hazırlanan ilk sinema kitabı. Çocuklar, bu kapsamda, sinemanın arka planına uzanıyor, beyazperdeye son haliyle yansıyan bir filmin aşamalarını öğreniyor, sinemaya ilişkin meslekleri tanıyor. Örneğin, bir sanat yönetmeninin, bir kurgucunun filme olan katkısını öğreniyor ve kafasında ilgi alanına göre yeni bir iş alanı yaratabiliyor. Küçük Sinemacılar Atölyesi çocukları sinemanın büyülü dünyasına sokuyor.

Özgür Şeyben “Senaryo Atölyesi”

Yaklaşık on yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Senaryo” ve “Film Yönetmenliği” dersleri veren senarist-yönetmen Özgür Şeyben tarafından geçtiğimiz yıl Festival kapsamında düzenlenen Senaryo Atölyesinin bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek. Bu yılki atölyede, televizyon dizilerinin vazgeçilmez türlerinden Sit-com (Sitkom) Yazım Tekniği üzerine bir atölye verecek. Atölyede, ülkemizin ve dünya televizyonlarının en önemli sit-comları üzerinden çözümlemelerle, bu türün temel özellikleri ve sit-com yazım teknikleri işlenecek.

Hasan Deniz “Uygulamalı İleri Fotoğrafçılık Atölyesi”

1972 doğumlu olan ve lise yıllarında Cumhuriyet Gazetesi’nin Dergi ekinde başlayan profesyonel fotoğrafçılık kariyerine, Vizyon, Vizyon Dekorasyon, Gurme, House Beautiful, Marie Claire gibi sektörün önde gelen dergilerinde çalışmış olan Fotoğraf Sanatçısı Hasan Deniz’in düzenlediği Uygulamalı Fotoğraf Atölyesi’nde, fotoğraf sanatının teknik ve sanatsal yönleri atölye katılımcılarıyla paylaşılacak. Geçtiğimiz yıl Temel Fotoğrafçılık Atölyesi veren ve fotoğraf tekniğine giriş, pozlama, kompozisyon, kamera ve lens türlerinden bahseden Hasan Deniz, Temel Fotoğrafçılık Atölyesi’nin devamın niteliğindeki atölyede işlenen bu konuları profesyonel alana taşımak isteyen katılımcılara yönelik olarak uygulamalı bir çalışma gerçekleştirecek. Atölye kapsamında çekilen fotoğraflardan oluşan sergi ise festivalin kapanışında sanatseverlerle buluşacak.

Perihan Savaş, Serdar Gökhan ve Fahri Kayahan Fotoğraf Sergisi

Ali Can Sekmeç’in festival yayınları arasında yer alan kitaplarında bulunan, sanatçılara ait bu zamana kadar hiç görülmemiş fotoğraflardan oluşan sergi, Malatya Film Festivali haftası boyunca Malatya Park AVM içerisinde sinemaseverlerle buluşacak.

Minder Sohbetleri:

Malatya Film Festivali’nde bu yıl onur ödülü alacak olan Perihan Savaş ve Serdar Gökhan, Malatyalı sinemaseverlerle, Malatya Park AVM içerisinde bir saat boyunca söyleşi yapacak. Ali Can Sekmeç’in moderatörlüğünde yapılacak olan söyleşilerde hayranlarının sorularını yanıtlayacaklar.

Selda Alkor Kitap İmza Günü:

Geçtiğimiz yıl Malatya Film Festivali’nde onur ödülü alan değerli sinema oyuncumuz Selda Alkor, festival yayınları arasında çıkan kitabını sinemaseverler için imzalayacak.

Ercan Kesal Kitap İmza Günü:

Malatya Film Festivali’nin bu yıl ki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri üyesi olarak yer alan sinemamızın değerli oyuncusu, senarist ve yazar Ercan Kesal, sinemaseverlerle imza gününde buluşuyor. Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filminin oluşum sürecinin tamamını anlatan ve iyi bir sinema kaynağı olan günce kitabı “Evvel Zaman”; “Peri Gazozu” ve son kitabı kısa roman “Nasipse Adayız” kitaplarını sanatseverler için imzalayacak.

Değerli oyuncu, ayrıca, “Senaryo ve Oyunculuk Açısından Edebiyatın Sinemadaki Yeri” başlıklı, karşılıklı soru ve cevaplara dayanan bir söyleşi de gerçekleştirecek.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir