“Ana Yurdu” Varşova’dan İki Ödülle Dönüyor!

“Ana Yurdu” Varşova’dan İki Ödülle Dönüyor!

Share Button

Dünya prömiyerini Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapan ve Adana Altın Koza Film Festivali’nden 5 ödülle dönen Senem Tüzen’in ilk uzun metraj filmi Ana Yurdu, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden 31. Varşova Film Festivali’nde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu) Ödülü’nü kazandı ve Asya filmlerini değerlendiren NETPAC (Asya Filmleri Teşvik Ağı) jürisi tarafından En İyi Asya Filmi seçildi.

FIPRESCI jürisi, Ana Yurdu’nu geleneksellikle modernite arasındaki mevcut yerini bulmaya çalışan bir kadının keskin çatışmasını basit ama etkili bir biçimde anlatan, yoğun ve merak uyandırıcı bir film olmasından dolayı ödüle layık gördüğünü açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda Ana Yurdu’nun Asya’nın Oscarları olarak kabul edilen 9. Asya Pasifik Film Ödülleri’nde (APSA) UNESCO Ödülü’ne adaylığı açıklanmıştı. APSA UNESCO Ödülü, sinema dili ile kültürel çeşitliliğin geliştirilmesine ve korunmasına yaptığı önemli katkıdan dolayı APSA Uluslararası Jürisi tarafından seçilen filmin yönetmenine 26 Kasım 2015 tarihinde Avustralya’nın Brisbane şehrinde düzenlenecek törenle verilecek.

Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştığı Ana Yurdu, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin’le, beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise’nin sevgi ve öfke dolu hikâyesini anlatıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleştirilen filmin çekimleri Niğde‘de yapıldı.

Yapımcılığını Zela Film’in üstlendiği Ana Yurdu, festival yolculuğuna 6-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 56. Selanik Uluslararası Film Festivali ile devam edecek.

Ana Yurdu afis - Cinerituel

Ana Yurdu hakkında uluslararası basında çıkan yazılardan alıntılar:

“Bugünün Türkiyesi, en derin anlamıyla… ” Luca Pellegrini (Venedik Eleştirmenler Haftası)

“Yönetmen, iki kadın arasındaki mahremiyeti, duvarda duran bir sinek gibi izlemek istedim demişti. Hedefine başarıyla ve alışılmamış bir derinlikle ulaşmış.” Mariella Cruciani  (Cinecritica)

“Alışılmış koşullardan yola çıkan Senem Tüzen, yeni gerçekçiliğin sınırlarını beklenmedik bir şekilde, henüz keşfedilmemiş alanlara doğru zorluyor.” Massimiliano Schiavoni (Quinlan)

Ana Yurdu Fragman:

, , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir