Heavenly Creatures (1994) – Peter Jackson

Heavenly Creatures (1994) – Peter Jackson

Share Button

Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi -her ne kadar başarılı olsa da- evrenine girmeden önce çektiği filmlerde hınzır, deli dolu ve olağanüstü bir sinema sevgisi bulunuyordu. Düşük bütçeli ama yaratıcı görsel efektleri bulunan bol kanlı korku komedileri ardından ilk ciddi draması Cennet Yaratıkları’nda, 50’li yıllarda Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde yaşanmış ve Parker–Hulme cinayeti olarak da anılan bir olayı merkezine alıyor.

İki öğrenci kızın birbirine duyduğu yoğun dostluğun/sevginin toplum baskısı yüzünden cinayetle sonuçlanan bir dizi olaya sebep olması, başta taşra ahlakı olmak üzere yerleşik değerlerin ve aile otoritesinin gençler üzerindeki tahrip edici gücünü ortaya koymakta ve sorgulamaktadır. Jackson filmde yaşanan trajediyi yadsımadan toplumsal bir çıkarım yapmayı başarıyor. Herkesin üzerine sıçrayan kanın sadece öğrencilere mal edilmesi ise sözde taşra ahlakının ikiyüzlülüğünün açık bir tezahürü olarak göze çarpmaktadır.

Peter Jackson’un “Sevgiden bahseden ve canileri olmayan bir cinayet öyküsü” şeklinde tanımladığı film, yaşamlarındaki mutsuzluğu birbirlerine dayanarak atlatmaya çalışan gençlerin hikâyesini hassas bir duyarlılıkla ele alıyor. Kate Winslet ve Melanie Lynskey’in performansları da filmi üst düzeye taşımakta yardımcı oluyor. 90’ların en önemli filmlerinden biri olan Cennet Yaratıkları keşfedilmeyi bekliyor.

twitter.com/gok_gkhn

, , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir