Deadpool 2 (2018): Sansürsüz Kahraman

Deadpool 2 (2018): Sansürsüz Kahraman

Yazar Puanı3.5
  • Diğer süper kahramanlar örnek rol model tablosu çizerken Deadpool için bu söylem ne kadar doğru tartışılır ama Deadpool’un da sinema sektörü açısından çizdiği bir tablo var ki o da +18 duvarı. Deadpool’a kadar seyrek rutinde ilerleyen, iyiliğin ve doğruluğun timsali süper kahramanları izlerken bu denli bir duvar konmamıştı. Ve Deadpool evreni ile başlayan +18 bir sonraki Logan filmini de etkileyip yaş sınırı getirilmesine sebep oldu.
Share Button

Süper kahraman alemine yeni ve farklı bir soluk getiren Deadpool 2 (2018), izleyenlerin ağzında iyi bir tat bırakan ilk filminin ardından ikincisiyle de izleyiciyi memnun etti.

Deadpool, alışılagelmiş kahramanlık hikayelerinden farklı olarak terbiyesiz, ahlaksız, küfürbaz. Deadpool öncesinde süper kahramanlık hikayelerine karşılaştırmalı olarak baktığımızda egoların aşırılıkla sürdüğü, kusursuz hikayelere rastlamaktaydık. Deadpool ile birlikte kahraman olarak gösterilen gösterişli ve şaşalı dünyanın aslında günlük yaşantımız odaklarında olabileceğini, kahramanların süper ego familyasından olmasa da kahraman olabileceğini gördük ve çok sevdik. Bir de süper kahraman ilkelerinin vazgeçilmezi olan Amerikan kültür emperyalizminin pompaladığı kahramanların aslında ne kadar sıkıcı olduklarını anladık (en azından kendi dünyam için).

Deadpool türe getirdiği yeni solukla birlikte gişede de başarılı sonuçlara imza attı. Ardından gelen ikinci filme ürkek yaklaşılmasına rağmen o da sevildi. Ürkekliğin sebebi devam filmlerinde yaşanan hüsranlar ve de Deadpool açısından yaşanan yönetmen değişikliğiydi. İlk filmde yönetmen koltuğunda oturan Tim Miller ikinci filmde yerini David Leitch’e bıraktı (ki bir ara filmi Tarantino yönetsin diye kampanyalara bile gidilmişti). Yönetmen değişimi filmde az da olsa kendini belli ediyor. Yönetmen değişimi devam filmlerinde bir önceki filme göre farklı unsurların oluşması için sebeptir. Buna bağlı olarak bu filmde de ilk filmi yöneten Tim Miller’ın ardından gelen David Leitch, ilk filmdeki dağınıklığı biraz olsun toparlamış. İlk film karakteri tanıtıyordu ve Deadpool’un tüm uçarı tavrını gösteriyordu. Karakteri tanıma açısından film yavaş ve sindire sindire ilerliyordu. Bu açıkçası olumlu bir tercihti zira Deadpool gibi uçarı bir karakteri tanımak önemliydi. İkinci filmde ise her şey beklendiğimiz gibi.

Deadpool 2 her ne kadar birinci filme göre daha derli toplu olsa da belki yönetmen değişimi belki de farklı nedenlerle ilk filmin dinamizmi ikinci filmde bir tık daha azalmış olarak karşımıza çıkıyor ve ilk filmin ağır temposu yerine hızlandırılmış bir tempo olsa da devam filmi olmanın handikaplarını içerisinde barındırıyor. Evet eğleniyoruz, evet eli yüzü düzgün bir film ve evet hikaye daha toplu amma velakin ilk filmde yakalanan ruha biraz uzak. İkinci filmin, ilk filmin gölgesinde kaldığını söylemeden edemeyeceğim. Yine de aksiyon, heyecan ve esprilerin eksik olmadığı bir devam filmi ile izleyicisini mutlu ediyor Deadpool 2.

İzleyicileri Hayran Bırakan Bir Ryan Reynolds

Deadpool 2 için yönetmen ve ikinci film olma sorunsalını bir kenara atarsak tüm izleyicileri hayran bırakan bir Ryan Reynolds’a değinmemek hata olur. Reynolds için Deadpool’u canlandırmak için oyuncu olmuş desek biraz abartmış olabiliriz. Ama biraz, aşırı değil. Yine de Reynolds, Deadpool ile efsaneleşmiş adeta. “Deadpool başka bir bedende nasıl vücut bulurdu” sorusunun cevabı elbette şu an için yok ama Reynolds süper kahraman evreninde farklılığa imza atarak, herkesin sevdiği bir karakteri oldukça başarılı bir şekilde canlandırmış. Hatta Deadpool kendini canlandıranın Reynolds olduğunun değil, direkt kendinin Ryan Reynolds olduğunun farkında. Bu biraz karışık gelmiş olabilir ancak Deadpool’a aşırı absürt ve kara komedi öğeleriyle bakıldığında durum çok da anlamsız gelmiyor. Deadpool, maske ve kostümüyle var olan bir karakter ve Reynolds da bizatihi kostümün giyilmemiş hali. Rol değil bizatihi kendi olarak sunuluyor.

Deadpool süper kahraman filmlerine yeni bir soluk getirdi. Deadpool –malumunuz- X-Men aleminin var ettiği ve her seferinde göndermelerde bulunduğu bir alemden çıkıp geldi. Deadpool ile X-Men bağlantısı ise kafa karıştıran boyutta da olsa aralarında bir bağlantı var. Logan’ın ve Deadpool’un geçtiği tarihler açısından bir zaman tutarsızlığı söz konusu. Bu tutarsız zaman da yolculuklarla kendini gösteriyor. Çünkü X-Men filmleri, öncesi-sonrası-şimdiki zaman çizgisi üzerinde ilerlerken tam bu zig zaglı yolda Deadpool’un bir anda ortaya çıkması, X-Men’in zaman çizelgesindeki gidişatını baltalamakta. Deadpool tam olarak günümüze el atsa da X-Men filmleri çizelgede bütünlük içinde şaşkınlığa sebep oluyor. Deadpool da aslında bu şaşkınlığın bizatihi kendisini yaratıyor. Çünkü Deadpool 2 içerisinde ortaya çıkan gelecekten gelme/geçmişe gitme yolculukları, bu karmaşanın çıkmasını sağlayan etmenler arasında.

Diğer süper kahramanlar örnek rol model tablosu çizerken Deadpool için bu söylem ne kadar doğru tartışılır ama Deadpool’un da sinema sektörü açısından çizdiği bir tablo var ki o da +18 duvarı. Deadpool’a kadar seyrek rutinde ilerleyen, iyiliğin ve doğruluğun timsali süper kahramanları izlerken bu denli bir duvar konmamıştı. Ve Deadpool evreni ile başlayan +18 bir sonraki Logan filmini de etkileyip yaş sınırı getirilmesine sebep oldu. Bu durum filmlere yaramış olacak ki Logan şimdiye kadarki çizgisinden farklı bir duruş ile izleyici karşısına çıktı, daha cesur ve yetişkinlere özgü filmlere imza atıldı. Deadpool, izleyici yaş kotası ile şiddet unsurunu senaryodan bağımsız işlemedi, kan ve şiddeti normalleştirip üstüne esprili bir dil kattı. Bu durum sonucunda da kahramanımız özgürce hareket edip gönülleri kazanan bir süper kahramana dönüştü.

+18 evrenini ve süper kahraman egolarını bir kenara bırakırsak, ilk filmde kurulu olan aşk teması ikinci filmde de devam etmekte. Aşk ve aile olguları üzerinde durulan ikinci filmde duygu yüklü anlara da imza atılarak biraz hüzün tohumları da eklenmiş. Bunun yanı sıra Deadpool’un Cable ile olan atışmaları, zıt karakter yansımaları, çeşitli göndermelerle süslü espriler her açıdan muazzam bir kurgu içerisine oturtulmuş. Zaten bildik Deadpool’un ince ayarında esprileri olmadan geçen bir filmi düşünmek zor. Deadpool 2, tam olarak izleyicinin beklentilerine cevap verecek bir film mi tartışılır ancak filmden keyif almayı bekleyen izleyiciyi hayalkırıklığına uğratmayacağını söyleyebiliriz.

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir