Belgesel Sinemaya Yeni Bir Katkı: Dijital Detaylar Kültür Sanat Belgeselleri Film Festivali

Belgesel Sinemaya Yeni Bir Katkı: Dijital Detaylar Kültür Sanat Belgeselleri Film Festivali

Share Button

1. Dijital Detaylar Kültür Sanat Belgeselleri Film Festivali, 20-21 Şubat 2021 tarihlerinde çevrimiçi ortamda sinemaseverlerle buluştu. Öğrencilerin ve sinemaseverlerin sektörden isimlerle, akademisyenlerle ve belgesel yönetmenleriyle buluştuğu festival, film gösterimlerinin yanı sıra belgesel sinemanın geleceğine ve potansiyellerine ilişkin panellere de yer verdi.

Dijital olanaklarla hayata geçen ve gösterimlerin, panellerin, ödül töreninin çevrimiçi ortamda gerçekleştiği 1. Dijital Detaylar Kültür Sanat Belgeselleri Film Festivali, belgesel sinemanın sınır tanımadığını ve kısıtlı imkânlara rağmen bir fikirden filizlenerek hayat bulduğunu vurguladı. Festival, belgesel sinemanın görünürlüğüne dair gelecekte de önemli buluşma noktalarından biri olmayı hedefliyor.

1. Dijital Detaylar Kültür Sanat Belgeselleri Film Festivali başkanı ve festival kurucusu Prof. Dr. Ceyhan Kandemir’in Görsel Düşünceye Doğru İpşiroğlu belgeseli, festivalin açılış filmiydi.

Festivalin ilk gününde “Görsel Düşünce Yolculuğunda İpşiroğlu ve Eyüpoğlu Belgesellerinin Önemi” başlıklı panel düzenlendi. Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aytekin ve yönetmen Hasan Özgen’in katılımıyla gerçekleşen panelde, Türkiye’de belgesel sinema konuşuldu.

“Türk Belgesel Sinemanın Mavi Anadolu Düşüncesinden Günümüze” başlıklı panelde ise Prof. Dr. Cenk Demirkıran ve Doç. Dr. Kurtuluş Özgen, Anadolu’dan başlayarak belgeselciliğin tarihine ve dönüşümüne odaklandı.

“Akademide Belgesel Film Eğitimi” başlıklı son panelde ise Prof. Dr. Deniz Yengin, Doç. Dr. Özlem Arda ve Prof. Dr. Yusuf Yurdigül’ün katılımıyla belgesel sinemanın akademideki varlığı ve üretim ilişkileri konuşuldu.

Festivalde üretimini Türkiye’de sürdüren Hasan Özgen, Prof. Dr. Cenk Demirkıran, Doç. Dr. Kurtuluş Özgen’e Belgesel Ustaları Onur Ödülleri verilirken, dört ayrı kategoride festivalin kazananları şöyle oldu:

Özgün Yapım Tasarımı: Göçün 8 Şiiri – Kurtuluş Özgen

Başarılı Yönetmen: Uzak  – Begim Joldubay Kızı

Yaratıcı Kurgu: Tülütabaklar Ölümsüz Kahramanlar – Yasin Öztürk

Etkileyici Senaryo/Hikâye: Yaylacı –  Fatih Ertekin

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir