Altın Portakal Film Festivali’nden Sansür!

Altın Portakal Film Festivali’nden Sansür!

Share Button

Bu yıl 51.’si düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ön jürinin yarışma seçkisine seçtiği Gezi Parkı direnişini anlatan “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” isimli belgesel, TCK’nın 125. ve 299. maddelerine (hakaret ve cumhurbaşkanına hakaret) istinaden yarışmadan çıkarıldı. Konu ile ilgili Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisini oluşturan isimler zorunlu bir açıklama yaptılar.

İşte ön jürinin yaptığı o basın açıklaması:

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisi olarak, festivale başvuran belgesel filmler arasından bizden talep edildiği üzere 15 filmi yarışmaya değer bulduk ve festival yönetimine bildirdik. Festival yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanan yarışma filmleri listesinden seçmiş olduğumuz ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgesel filminin “Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği” gerekçesi ile çıkarılmış olduğunu öğrendik.

Biz ön jüri olarak, bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK’ya göre değerlendirilmesini ve listeden çıkarılmasını bir sansür olarak niteliyoruz. Böyle bir durumu kabul edilemez bulduğumuzu festival yönetimi ile paylaşmamıza ve bu durumun düzeltilmesini talep etmemize rağmen, festival yönetimi bu kararını değiştirmemiştir.

Bu şartlarda, böyle bir sansürün hiçbir şekilde parçası olmayacağımızı ifade ederek bu kararı tanımıyoruz.

Basına ve kamuoyuna duyurulur.

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması Ön Jürisi

Berke Baş
Ayşe Çetinbaş
Seray Genç

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir