Altın Portakal Film Festivali’nden Sansür Açıklaması!

Altın Portakal Film Festivali’nden Sansür Açıklaması!

Share Button

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yönetmenliğini Reyan Tuvi’nin yaptığı Gezi Parkı direnişini konu edinen “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı belgesel, ön eleme jürisi tarafından yarışmaya seçilmesine rağmen yarışma seçkisinden çıkarıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Ulusal Belgesel Yarışması ön jürileri, her ne sebeple olursa olsun seçilmiş bir filmin yarışma seçkisinden çıkarılmasını sansür olarak nitelediklerini ve kararı tanımadıklarını açıkladılar. Bugün festival komitesi bir bülten yayınlayarak, festivali düzenleyen komitenin sansürcü bir zihniyete sahip olmadığını ve seçkiyi oluştururken kriterlerinin insan haklarını rencide etmeyecek, etik ve hukuki kriterleri karşısına almayacak yapımlar olduğunu açıkladı.

İşte o açıklama:

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yarışmalı bölümlerine davet edilen ön jürilerin göreve davet nedeni, yönetime ve ana jürinin çalışmasına yardımcı olmak adına bir seçki iletmektir. Festival yönetimi, başvuran filmleri kabul etme ya da reddetme hakkına sahiptir. Bu konu, festival yönetmeliğinin yirmi beşinci maddesinde de belirtilmiştir. Bu madde, “bir festival temsilcisinin yönteme ilişkin sorunların çözümlenmesine yardımcı olmak amacıyla, ön seçici kurul karar toplantısına katılacağını” belirtir.

Festival yönetimlerinin bu seçkiyi, özellikle halka açık ve ücretsiz yapılacak bir gösterim programına dahil etme kriteri, insan haklarını rencide etmeyecek, etik ve hukuki kriterleri karşısına almayacak olmasıdır. Filmlerin ön jüri tarafından seçilmesinde, izleme sürecine kimse dahil ya da müdahil olmamıştır.

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni düzenleyen komitenin sansürcü bir zihniyete sahip olmadığı ve asla olamayacağı, seçtiği ön seçici kurul üyelerinden, açık ve şeffaf ön eleme sürecinden anlaşılmalıdır.

Festivalin seçilmiş olan uzun metraj, belgesel ve kısa metraj kategorilerinde yer alan filmlere bakıldığında da bu konudaki tarafsızlık net bir şekilde görülecektir. Festival programına davet edilmiş olan, çok güçlü ve birçok farklı konunun işlendiği filmlerden oluşan diğer belgeseller, kısa ve uzun metrajlı filmlerin gösterimiyle beraber yönetimin herhangi bir temaya değil, sadece söz konusu kriterlere göre hareket ettiği, programımızda yer alan tüm filmler üzerinden anlaşılmaktadır.

Bizleri değerli bir seçkiyle buluşturan belgesel ön eleme jürisinin, seçim süreciyle ilgili bir iletişim sorunu nedeniyle, festivalimizi bu tartışmanın gölgesinde bırakmayacağına inancımızı sürdürdüğümüzün ve iyi niyetimizin bilinmesini özellikle bildirmek istiyoruz. 

Saygılarımızla
Festival Komitesi

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir