Akbank Sanat yakın dönem Romen sinemasına ev sahipliği yapıyor

Akbank Sanat yakın dönem Romen sinemasına ev sahipliği yapıyor

Share Button

Akbank Sanat, 8-29 Nisan 2017 tarihleri arasında, İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla, Yakın Dönem Romanya Sineması’ndan beş seçkin filmi sinemaseverlerle buluşturuyor.

Ücretsiz olan etkinlikte, filmler Romence orijinal, Türkçe altyazılı olarak gösterilecektir. Salon kapasitesi kadar davetiye, film gösterim saatinden bir saat önce Akbank Sanat Danışma’dan dağıtılmaya başlanacaktır.

Program

Bucharest Non Stop (Durmaksızın Bükreş) // 08.04.2017, 15:00

Yedi gün yirmi dört saat açık bir mahalle dükkanında sıradan bir gece. Ne kadar farklı karakterler olursa olsunlar, bir taksi şoförü ve bir hayat kadını, yaşlı bir çift, sevgililer ve yerel gangsterlerin ortak bir buluşma noktası vardır: Achim’in daima açık olan dükkanı.

Rest Is Silence (Gerisi Sessizlik) // 18.04.2017, 19:00

1911-12’de, Rumen yönetmen Grigore Brezianu ve finans devi Leon Popescu “Romanya’nın Bağımsızlığı” konulu iki saatlik bir film yaptılar. Romanya’nın 2009 Oscar adayı “Gerisi Sessizlik”, bu filmin yapılış öyküsünü yarı-kurgulanmış bir şekilde anlatıyor.

Chuck Norris Vs. Communism (Chuck Norris Komünizme Karşı) // 22.04.2017, 15:00

Amerikan filmlerinin ülkeye girişinin yasak olduğu Çavuşesku döneminde, VHS kasetlerin Romanya’da gizlice izlenmesi ve bunlara ilginç ve komik dublaj yapan Irina Nistor adlı çevirmen üzerine bir belgesel.

I Am An Old Communist Hag (Ben Yaşlı Cadaloz Bir Komünistim) // 25.04.2017, 19:00

Romanya 2010. Emilia ve kocasını, son on yıldır Amerika’da yaşayan kızı ve Amerikalı erkek arkadaşı ziyaret etmektedir. Kızlarının para sorunlarını anlamaya ve çözmeye çalışırken, eski günlerde ne kadar mutlu olduklarını anlarlar ve o günleri özlemle anarlar.

One Second Of Life (Hayatın Bir Saniyesi) // 29.04.2017, 15:00

Robert, intihar etmek için gerekli cesareti toplamaktan başka bir arzusu olmayan gerçek bir ‘kaybedendir’. Ancak bir gün her şey değişir. Çünkü Robert bir insanın hayatını kurtarır.

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir