5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali mülteci sorununa dikkat çekiyor!

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali mülteci sorununa dikkat çekiyor!

Share Button

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 17 Kasım’da başlıyor! 39 ülkeden toplam 107 filmin gösterileceği festivalin bu yılki yeni bölümü Uzun Yürüyüş”, mülteci sorununu sinemada etkileyici bir dille anlatan 8 filmi bir araya getiriyor. Festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek Aida Begic‘in son filmi Never Leave Mede bölümün filmlerinden…

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 17 Kasım Cuma günü başlıyor. Brezilya’dan Hindistan’a, İran’dan Kırgızistan’a, 39 ülkeden toplam 107 film gösterileceği festivalin bu yılki yeni bölümü ise Uzun Yürüyüş” olacak.

Çağımızın en önemli sorunu haline gelen mülteci sorununu sinemada etkileyici bir dille anlatan 3’ü uzun, 5’i kısa olmak üzere 8 filmi bir araya getiren bu özel seçkide, Bosnalı yönetmen Aida Begić’in son filmi Never Leave Me / Bırakma Beni” de yer alıyor.  Dünyanın önde gelen kadın yönetmenlerinden Begić’in, Suriye’deki savaştan Şanlıurfa’ya kaçan üç çocuğun zorlu hayat koşullarına rağmen bir arada kalmalarının etkileyici hikâyesini çocukların gözünden anlatan filmi, İstanbul galasını festivalde yapacak. Bu yıl festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığını da üstlenecek Begić, Bırakma Beni”nin gösterimine de katılacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

Mülteci sorununa sinema bakışı

Uzun Yürüyüş” bölümünde gösterilecek diğer filmler arasında; 2014 Cannes’da “White Dog” ile olay yaratan Macar yönetmen Kornél Mundruczó’nun Cannes’da Altın Palmiye için yarışan, Austin Fantastik Fest’ten de En İyi Yönetmen seçildiği son filmi Jupiter’s Moon / Jüpiter’in Uydusu”; Ziad Kalthoum’un Beyrut’ta Lübnan iç savaşının neden olduğu kalıntılar üzerine yeni gökdelenler inşa eden Suriyeli inşaat işçilerinin hikâyesini anlattığı belgeseli Taste Of Cement / Çimentonun Tadı”; Anne-Claire Adet’in Cenevre’ye zorunlu göç etmiş mültecilerin hikâyesini anlatan, festivallerde büyük ilgi görmüş kısa belgeseli “Bunkers / Sığınaklar”; Christoph Eder ve Jonas Eisenschmidt’in Midilli’de snack bar işleten bir ailenin adaya göç etmiş mültecilerle olan ilişkilerini izleyeceğimiz belgeselleri Snack Bar / Seyyar Satıcı”; Elma Neykova’nın Midilli adasındaki Müslüman mezarlığının bilinmeyen hikâyesini Mısırlı mülteci Mustafa Dawa’nın gözünden anlattığı filmi Moustafa The Imam Of Lesvos / Midilli İmamı Mustafa”; Yorgos Zois’in Midilli adasının mültecilerle gelen binlerce can simidiyle dolup taşmasını konu alan belgeseli8th Continent / Sekizinci Kıta” ve  Shady El-Hamus’un mültecilerin yasa dışı yollarla Hollanda’ya geçmesine yardımcı olan Tarık adlı bir çocuğun hikâyesini anlatan kısa kurmacası Nightshade / Gecenin Gölgesi” yer alıyor.

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. mobilet.com’da satışa sunulan biletlerin fiyatları ise, 12:00 ve 16:00 seansları için Öğrenci 5 TL, Tam 10 TL; 19:00 ve 21:00 seansları içinse Öğrenci 10 TL, Tam 15 TL.

Sponsorlarımıza teşekkür ederiz…

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali; ana sponsorları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Sinema Genel Müdürlüğü’ne, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Türk Hava Yolları’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği’ne, Anadolu Ajansı’na ve TAV Havalimanları’na; kurumsal iş ortağı TRT’ye; televizyon sponsorları 24 TV, Habertürk TV ve NTV’ye; gazete sponsorları Habertürk ve Star’a; dergi sponsoru RABARBA’ya; radyo sponsorları NTV Radyo ve Radyo Voyage’a; dijital medya sponsorları Artfulliving, Beyazperde, Cineritüel, Film Hafızası, Öteki Sinema, Sadibey ve Sinefesto’ya teşekkür eder.

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

, , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir