29. Avrupa Film Ödülleri (EFA) Adayları Belli Oldu

29. Avrupa Film Ödülleri (EFA) Adayları Belli Oldu

Share Button

29. Avrupa Film Ödülleri adayları açıklandı. En İyi Film kategorisinde beş film kıyasıya mücadele edecek. Maren Ade’nin yönettiği Toni Erdmann, altı adaylıkla zirveyi alırken Ken Loach’a Altın Palmiye kazandıran I, Daniel Blake filmi ise dört dalda aday oldu.

Elle

Temel İçgüdü, Showgirls, RoboCop gibi tartışma yaratmış modern klasiklerin yönetmeni Paul Verhoeven hâlâ cesur ve kışkırtıcı. Hollandalı ustanın Fransa’da çektiği yeni filmi O, orta yaşlı iş kadını Michèle’in tecavüze uğradıktan sonra yaşadıklarını anlatıyor. Michèle, çocukken yaşadığı korkunç bir olayın hayatını mahvetmesine izin vermemiş, bu büyük travmayı soğuk ve acımasız bir karakter geliştirerek atlatmıştır. Bu kez kurban rolündense avcı olmayı seçer; tecavüzcüyü kendi yöntemleriyle bulmaya ve intikam almaya kalkışır. Cannes’da Altın Palmiye için yarışan bu sıra dışı tür filminin başrolünde, büyük oyuncu Isabelle Huppert, kariyerinin en iyi ve en cüretkâr performanslarından birini ortaya koyuyor. (Filmin Eleştirisi)

I, Daniel Blake

Politik sinemanın zirvesindeki sinemacılardan Ken Loach’a Özgürlük Rüzgarı’ndan sonra ikinci kez Altın Palmiye kazandıran Ben, Daniel Blake, dokunaklı olduğu kadar öfke dolu bir dram. Newcastle’da yaşayan Daniel Blake adlı marangoz, sağlık durumu nedeniyle çalışamamaktadır, ama sistemin çarpıklığı nedeniyle devlet yardımı da alamaz, iş aramak zorunda kalır. Daniel bu süreçte kendi gibi zorluk çeken bir anne ve onun çocuklarıyla dostluk kurar. Ken Loach ve yıllardır birlikte çalıştığı senaristi Paul Laverty, son yıllarda çektikleri en iyi film olan Ben, Daniel Blake’te gerçekçi yaklaşımlarından güç alırken bozuk sisteme ve boğucu bürokrasiye karşı dayanışmayı ustalıkla yüceltiyor. (Filmin Eleştirisi)

Julieta

Pedro Almodovar’ın 20. filmi Julieta, bir kadının hayatının gizemlerine uzanan bir yolculuğu anlatıyor. Film, Nobel Ödüllü Kanadalı yazar Alice Munro’nun öyküsünden uyarlanmış. Hayat arkadaşıyla birlikte Madrid’den Portekiz’e taşınma planları yapan 50’li yaşlarındaki Julieta, yolda bir genç kadınla karşılaşır. Bu karşılaşma, onun dünyasını alt üst eder ve böylece Julieta’nın geçmişine doğru bir yolculuğa çıkarız. Almodovar benzersiz renk paleti, kadın karakterleri yaratma ve anlatmadaki ustalığıyla hem duygusal hem gizemli bir filme imza atıyor. (Filmin Eleştirisi)

Room

Toronto Film Festivali’nde “Halkın Seçimi” ödülü ile Altın Küre’de “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü alan ve “En İyi Kadın Oyuncu”, “En iyi Film”, “En İyi Yönetmen”, En İyi Uyarlama Senaryo” dallarında Oscar adayı olan “ROOM: Gizli Dünya”, bir anne ve çocuğu arasındaki sonsuz sevginin benzersiz ve dokunaklı hikâyesini anlatıyor. “Room: Gizli Dünya”da Ma (Brie Larson), 7 yıl önce Nick (Sean Bridgers) tarafından kaçırılır ve bir odaya kapatılır. 2 yıl sonra oğlu Jack dünyaya gelir ve yaşam artık eskisinden de zor bir hale gelir. Her iyi anne gibi, Ma da kendini Jack’in mutluluğuna adamıştır ve bu küçücük odada ona büyük bir dünya yaratmaya çalışır. Penceresi olmayan, 3’e 3 metre bir alanda, Ma üstü kapalı bir şekilde “Oda” dediği yerde, Jack’in iyi bir hayat yaşamasını sağlamak için elinden geleni yapar. Ama Jack’in, bitmek tükenmez soruları ve artık bu dünyanın ona yetmemesi, kaçmak için riskli bir plan yapmasına neden olacaktır.

Toni Erdmann

Maren Ade’nin Cannes’da olay yaratan filmi Toni Erdmann, her anı sürprizlerle dolu, baştan sona delişmen ve izleyicinin son derece karmaşık ama bir o kadar da yoğun tepkilerle tanık olduğu bir sinema mucizesi. Winfried ya da “Toni Erdmann”, takma dişleriyle kapitalist dünyanın asık suratlılığına savaş açmış bir tür anarşist. Kızı Ines’i bu dünyanın pençesinden kurtarmaya çalışmak uğruna elinden geleni ardına koymayacağı da belli. Ines ailesinden uzakta, uluslararası bir firmanın Romanya şubesinde önemli bir pozisyonda çalışmakta ve gerçek bir işkolik. Winfried ansızın ziyaretine gelince Ines bir süre direnecek ama düzene ne kadar ait olmak istiyorsa, Winfried de ona o kadar engel olacaktır.

İşte Avrupa Film Ödülleri 2016 adaylarının tamamı:

Avrupa Yapımı En İyi Film
Elle (Paul Verhoeven)
I, Daniel Blake (Ken Loach)
Julieta (Pedro Almodóvar)
Room (Lenny Abrahamson)
Toni Erdmann (Maren Ade)

En İyi Yönetmen
Paul Verhoeven (Elle)
Cristian Mungiu (Graduation)
Ken Loach (I, Daniel Blake)
Pedro Almodóvar (Julieta)
Maren Ade (Tony Erdmann)

En İyi Erkek Oyuncu
Rolf Lassgård (A Man Called Ove)
Hugh Grant (Florence Foster Jenkins)
Dave Johns (I, Daniel Blake)
Burghart Klaußner (The People vs. Fritz Bauer)
Peter Simonischek (Toni Erdmann)
Javier Cámara (Truman)

En İyi Kadın Oyuncu
Isabelle Huppert (Elle)
Emma Suárez & Adriana Ugarte (Julieta)
Valeria Bruni Tedeschi (Like Crazy)
Trine Dyrholm (The Commune)
Sandra Hüller (Toni Erdmann)

En İyi Senaryo
Cristian Mungiu (Graduation)
Paul Laverty (I, Daniel Blake)
Emma Donoghue (Room)
Maren Ade (Toni Erdmann)
Tomasz Wasilewski (United States of Love)

Avrupa Yapımı En İyi Belgesel
The Land Of The Enlightened
21 X New York
Mr. Gaga
S is for Stanley – 30 Years At The Wheel For Stanley Kubrick
A Family Affair
Fire At Sea

Avrupa Yapımı En İyi Animasyon
My Life as a Zucchini
Psiconautas, the forgotten children
The Red Turtle

Avrupa Yapımı En İyi Komedi
A Man Called Ove
Look Who’s Back
La Vache

FIPRESCI Keşif Ödülü

Dogs
Liebmann
Sand Storm
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
Thirst

Üniversite Film Ödülü
Fire at Sea
Graduation
I, Daniel Blake
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
Toni Erdmann

Avrupa Yapımı En İyi Kısa Film
The Wall
Edmond
The Goodbye
90 Degrees North
We All Love The Sea Shore
In The Distance
A Man Returned
Small Talk
I’m Not From Here
Home
The Fullness Of Time
Limbo
Amalimbo
9 Days – From My Window In Aleppo

, , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir