Yılmaz Güney imzalı Yol filmi Cannes Klasikleri’nde gösterilecek

Yılmaz Güney imzalı Yol filmi Cannes Klasikleri’nde gösterilecek

Share Button

Yılmaz Güney‘in Altın Palmiye ödüllü filmi Yol, bu sene 17-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 70. Cannes Film Festivali kapsamında gösterilecek.

Festivalin “Cannes Classics”(Cannes Klasikleri) bölümünde gösterilecek film, 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kucaklayarak bu ödülü kazanan ilk Türk filmi olmuştu. Daha sonra ikinci ve son defa Nuri Bilge Ceylan Kış Uykusu filmi ile 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştı.

Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı ve Şerif Gören ile birlikte yönettiği Yol filminde, izne çıkan beş mahkumun dışarıda yaşadıkları anlatılır. İmralı Yarı Açık Cezaevi’nde mahkûm olan beş mahkum iyi hal durumundan bir haftalık izne çıkar. Her birinin dışarıda yapmak istediği şeyler vardır. Ancak yola çıkar çıkmaz başlarına gelen talihsizlikler yüzünden hiçbir şey istedikleri gibi olmaz. Üstelik onlar cezaevindeyken pek çok şey değişmiştir.

Tarık Akan, Şerif Sezer ve Halil Ergün’ün başrollerde yer aldığı ‘Yol’ ile birlikte ‘Cannes Klasikler’ bölümünde 24 film seyirci ile buluşacak. Bu filmler arasında ‘La Salaire du Peur’ (Dehşet Yolcuları), ‘Körhinta’ (Atlıkarınca), ‘Blow-up’ (Cinayeti Gördüm) adlı yapımlar yer alıyor. ‘Yol’, Altın Palmiye kazanan Türkiye’den ilk film olmuştu.

, , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir