The Grandmaster (2013): Wong Kar Wai Filmografisi ve The Grandmaster

The Grandmaster (2013): Wong Kar Wai Filmografisi ve The Grandmaster

Share Button

Yıllardır Hollywood’u besleyen Uzakdoğu sineması artık Avrupa’ya da yayılmış durumda. Bizim ülkemizde bile Uzakdoğu filmlerinden etkilenerek yapılan filmler var. Son birkaç yıldır yapılan filmlere baktığımızda aslında bu durumun Uzakdoğu sinemasının aleyhine olduğunu görebiliyoruz.

Sinema var olduğundan beri Avrupa’dan Hollywood’a sürekli bir yönetmen transferi olduğunu biliyoruz. Son yıllarda Uzakdoğulu yönetmenler de Hollywood’da şanslarını denediler. Ancak kaderleri tıpkı diğer kıta yönetmenleri gibi hayal kırıklığı ile sonuçlandı.

Son olarak Çinli yönetmen, Wong Kar Wai Asya kıtasının dışında şansını denedi. 90’lı yıllarda arka arkaya çektiği başarılı filmlerden sonra 2000 yılında In the Mood for Love ile popüler bir yönetmen oldu Kar Wai. 2004 yapımı 2046 filmi ile yine başarılı bir iş çıkaran Kar Wai, bu yıldan sonra ne olduysa eski üretkenliğini kaybetti. Tarzına uygun olmasına rağmen, diğer filmlerinden farklı olan My Blueberry Nights filmi yeteri kadar iyi gösterilmedi. Bana göre fena bir film olmamasına rağmen, 2007 yapımı bu filmden sonra heyecanla beklediğimiz filmin bir türlü gelmemesi, beklentilerimizi iyice artırmıştı. Ancak son filminin, popülerliliği iyice artan ve bu filmden önce iki farklı filmi daha olan Yip Man üzerine olacak olması kafamda soru işaretleri oluşturmuştu.

Hala Kar Wai’nin neden bu filmi çektiğini düşünüyorum. Aslında 10 yıldır kafasında planladığı bu filmi, 2012 yılında bitirmesine rağmen, kusursuz olmasını istemesinden dolayı bir yıl daha gözden geçirerek 2013 yılında, 63. Berlin Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkardı. Söz konusu bir Kar Wai filmi olunca ve uzun zamandır film çekmemesi nedeniyle ister istemez insan bu film hakkında festivalden sonra bir şeyler duymak istiyor. Ancak festival üzerinden neredeyse üç ay geçmesine rağmen hakkında bir şeyler bulmak zor.

Daha önce 2008 yapımı Yip Man filmini izlediğimden dolayı hikaye hakkında biraz bilgim vardı. 1930’lu yıllarda Güney Çin’de geçen filmde dövüş sanatları iyice yaygınlaşmıştır. Dövüş sanatlarında oldukça yetenekli olan genç zengin Yip Man dikkat çekmeden bir yaşam sürmeyi tercih etmesine rağmen, patlak veren Japonya-Çin savaşı nedeniyle hem ailesini geçindirmek hem de bu yeteneklerini sergilemek zorunda kalacaktır.

Kar Wai’nin tarzının dışında olmasına rağmen dövüş sahnelerini beğendiğimi söylemeliyim. Yine de bu sahnelerin diğer Yip Man filmlerinden farklı olduğunu da belirtmem gerek. Zaten filmi izlerken bunun bir Kar Wai filmi olduğunu anlıyorsunuz. In the Mood for Love filminin içine dövüş sahnelerinin eklenmesi gibi olmuş diyebilirim kabaca. Estetik olarak izleyeni doyuran bir film olmasına rağmen, filmi izlerken hep bir şeylerin eksik olduğu hissine kapılıyorsunuz.

Filmin ilk dikkat çeken tarafı sahneler arasında atlamalar olması. Kesin bir bilgiye ulaşamama rağmen filmin aslında dört saatlik bir versiyonu olduğu söyleniyor. Filmin edit kısmının sıkıntılı olması bu görüşü güçlendiriyor. Ancak filmin asıl eksik yönünü Kar Wai ile neredeyse bütün filmlerinde çalışan ancak nedendir bilinmez bu filmde yer almayan görüntü yönetmeni Christopher Doyle.

Kar Wai’nin ilk filmi olan As Tears Go By’ı bir kenara ayırırsak, Doyle’ın, Kar Wai’nin yalnızca son iki filminde yer almadığını görüyoruz. My Blueberry Nights filminde Darius Khondji’nin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu filmde görüntü yönetmeni olarak yer alan Philippe Le Sourd oldukça yetersiz kalmış.

Bu filmde sevdiği oyuncularla ve Shigeru Umebayashi ile yeniden çalışan Kar Wai, umarım beraber başarılı filmler çıkardıkları Christopher Doyle ile de yeniden çalışarak bizlere güzel filmler sunmaya devam eder.

Kendine ait bir tarza sahip ender yönetmenlerden olan Kar Wai elbette farklı filmler yapmak istiyor olabilir. Sinema çevrelerinde de saygı duyulan biri ve kredisi oldukça fazla. Ancak 2004’ten beri cepten yediğini ve internet forumlarında bile Yip Man 4 olarak geçen bu film gibi vasat işler yapmaya devam etmesi durumunda bunun da uzun sürmeyeceğini söyleyebilirim.

Konuk Yazar: Muammer MUTLU

, , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir