Etkinlik: Béla Tarr’ın Saf İçkin Yaşamına Yolculuk “Torino Atı”

Etkinlik: Béla Tarr’ın Saf İçkin Yaşamına Yolculuk “Torino Atı”

Share Button

Sinema, felsefe ve edebiyatla her zaman flört etmiştir. Fakat Bela Tarr gibi çok az yönetmen vardır ki seyircisiyle salt sinema diliyle konuşsun. Tarr, sinemanın filozoflarından biridir. Onun ne senaryoya ne de kelimelere ihtiyacı vardır. O derdini sadece görüntüyle anlatabilir. 2012 yılında sinemaya Torino Atı filmiyle veda ettiğini açıklayan Bela Tarr’ın bu son filmi aynı zamanda son başyapıtıdır.

Torino Atı, Friedrich Nietzsche’nin 1889’da Torino’da yürürken bir fayton sürücüsünün tüm kırbaç darbelerine rağmen hareket etmeyi reddeden atın boynuna hüzünle sarılarak ağlamaya başladığı meşhur hikayesinden yola çıkar. Bu olaydan sonra evine kapanıp ölene kadar kendisini suskunluğa mahkum ettiği bilinir Nietzsche’nin. Sadece suskunluk da değil, hareket kabiliyeti ve akıl sağlığını da yitirecektir büyük filozof. Tarr, atın boynuna sarılıp gözyaşlarına boğulan filozofun peşine düşmez, atın peşine düşer. Tanrı’yı öldüren filozofun ölümünün davetçisi olan bu atı dünyanın ölümünün habercisi olarak seyrederiz filmde. Kitab-ı Mukaddes’e ve Kur’an-ı Kerim’e göre dünya altı günde yaratılmıştır. Bela Tarr, buradan yola çıkarak bize bir anti-genesis hikayesi anlatır. Atın hareket etmeyi reddettiği gün, dünyanın son altı günü başlar.

Yapılacak sinema söyleşilerinde Torino Atı, perdede filmden sahneler göstererek incelenecek, film anlamaya ve anlamlandırmaya çalışılacaktır. Etkinlik boyunca Deleuze ve Nietzsche referansları, Tarr’ın felsefi dünyası, materyalist dünya anlayışı ve sinema görüşü hakkında uzun bir sohbet gerçekleştirilecek.

Yönetmen ile ilgili ön okuma yapmak isteyenler Cineritüel sitesinde yayınlanan Yönetmen Sineması: Béla Tarr yazısına göz atabilirler.

Konuşmacılar:

Kürşat Saygılı
Fatih Değirmen

Etkinlik ücretsizdir.
Sınırlı sayıdaki izleyicinin katılımına açık olan etkinlikte yer ayırtmak için 0538 337 70 09 numarası ile iletişim kurabilir ya da absurtbar@gmail.com adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Tarih: 7 Ocak Pazar
Saat: 19:00
Mekan: Absürt Bar. Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Hasnun Galip Sokak, No:3/B, Taksim/İSTANBUL

, , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir