Efsanevi Senaryo Hocası Robert McKee’nin Kitapları Türkçede!

Efsanevi Senaryo Hocası Robert McKee’nin Kitapları Türkçede!

Share Button

Dünyaca ünlü ödüllü senaristlerin ‘başucu’ kitabı olarak adlandırılan ve yazıldığı dönemde uluslararası bestseller olan ‘Story’ kitabı yazarımız Fırat Çakkalkurt’un editörlüğünde “Hikâye” başlığıyla ikinci kez Türkçe’ye çevrildi. İstanbul Medya Akademisi Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan Hikâye, 2011 yılında Plato Yayınları tarafından basılmıştı. Senaryo yazmanın inceliklerini bu kitapta anlatan McKee şimdiye kadar 50 binden fazla öğrenciye senaryo yazmanın inceliklerini anlattı. Birçok televizyon yazarına, film yapımcısına, senariste, edebiyatçıya, reklamcıya, metin yazarına, aktöre, prodüktöre, yönetmene ve oyun yazarına ilham kaynağı oldu. Öğrencileri şimdiye kadar 27 Oscar, 140’tan fazla Emmy ödülü kazandı. Akıl Oyunları, Yüzüklerin Efendisi, Arabalar, Cindrella Man, Da Vinci’nin Şifresi, Shrek, Karayip Korsanları, X Men, Kayıp Balık Nemo gibi kapalı gişe oynayan filmlerin, Friends, Frasier, Seinfeld gibi dünya çapında popüler televizyon dizilerinin altında onun öğrencilerinin imzası var.

“Diyalog” İlk Kez Türkçe’de

McKee’nin “Hikâye”nin devamı niteliğinde yazdığı “Diyalog” kitabı ilk kez Türkçe’de. Hikaye ile birlikte piyasaya çıkacak olan Diyalog, sayfa, sahne ve perde için sözlü aksiyon sanatını en ince ayrıntısına kadar anlatıyor. “Diyalog konuşma değildir.” diyen McKee, senaryo yazarlarına Aristo’nun bir sözünü hatırlatıyor: “Halk ağzıyla konuş; ama bilge insanlar gibi düşün.” Aslı Yazır’ın Türkçeleştirdiği Diyalog da bu hafta raflardaki yerini alıyor.

Hikaye İçin Ne Dediler:

“Senaryo üzerine ders veren bir yığın insan var ama benim dinlediğim kişi içlerinde en ünlü olanı: Robert McKee… Kendisi bilgili, tutkulu ve yorulmak bilmez bir konuşmacı. Bir haftada tam üç gün dolu dolu ders verdi ve bu dersler esnasında hiç kimse kendini kandırılmış hissetmedi… Hangi kıtada yaşıyorsanız yaşayın, eğer çevrenize baktığınızda bir grup yazarın veya sinema delisinin toplaştığını görürseniz, şehre mutlaka Robert McKee gelmiştir.”

                                                                                                                                           – William Goldman, Başkanın Bütün Adamları ve Sonsuz Ölüm filmlerinin Oscar ödüllü senaristi ve Ölüm Kitabı, Prenses Gelin ve Generalin Kızı filmlerinin senaristi 

“Hikâye tasarımını bilmek senaristler için olduğu kadar yazarlar için de elzemdir. Hiç kimse Robert McKee kadar bu bilgiye hakim değildir. O sadece tanıdığım en iyi yazım hocası değil, ayrıca el attığı her konuda en iyi hocadır.”

                                                                                                                                           – Steve Pressfield, The Legend of Bagger Vance ve Gates of Fire romanlarının yazarı  

“Robert McKee hikâye, senaryo, karakter oluşturma ve ekranın psikolojisi konularında bana derinlikli bir kavrayış kazandırdı. Bu işlerle meşgul olan hiç kimse böylesi bir zihni es geçemez. Yönetmenler, yazarlar ve yapımcılar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır o.”

                                                                                                                                             – Quincy Jones, 68. Akademi Ödülleri ve MadTV’nin yönetici yapımcısı ve The Color Purple filminin ortak yapımcısı  

“Senaryo yazımı konusunda uluslararası çapta takdir gören uzman Robert McKee baş döndürücü bir program takip ederek dünyanın çeşitli yerlerinde o efsanevi senaryo seminerlerini veriyor.”

                                                                                                                                               – Washington Post

“Yazarken, özellikle yapı konusunda zorlandığım zamanlarda genellikle Robert McKee’nin bu muhteşem kitabının yol göstericiliğine başvururum.”

                                                                                                                                              – Dominick Dunne   

“Robert McKee’den aldığım derslerin bana müthiş katkısı oldu. Her yazarın, oyuncunun, yapımcının ve yönetmenin ondan öğreneceği çok şey var.”

                                                                                                                                               – Kirk Douglas

Diyalog İçin Ne Dediler:

“Diyalog yazmak zorlu bir sanattır. McKee’nin kitabı DİYALOG yazarları için harika bir araç.”

                                                                                                – John Lasseter, Yaratıcı bölüm başkanı, Pixar ve Walt Disney Animasyon Stüdyoları

“McKee’nin Diyalog’u tüm yazarlar için bir içgörü ve ilham kaynağı. Öğretileri kariyerimi de değiştirdi, hayatımı da. Robert McKee alanında eşsiz bir öğretmen.”

                                                                                                    – Steven Pressfield, Efsanenin Dönüşü, Yaratma Savaşı ve Ateş Geçitleri gibi çok satan kitapların yazarı

“McKee daha önce öğretilmemiş olanı öğretiyor. O güçlü analitik ışığıyla diyaloğun yapısını ve görünmez temellerini aydınlatıyor. Genellikle içgüdüsel ya da gizemli kabul edilen diyalog yazma sanatının kimyasal gizlerini açığa çıkartıyor.”

                                                                                                         – Terry Johnson, Tony Ödülü, Olivier Ödülü, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülü ve Yazarlar Birliği Ödülü sahibi yazar/yönetmen

“Diyalog” bir başyapıt. Öğretmesi daha zor olan bir konu yoktur. Ama artık bu kitap var. McKee, tüm yazarlar için Tarzın Ögeleri çapında bir kitap yazmış.”

                                                                                                           – Margaret Nagle, Altın Küre ödüllü TV dizisi Boardwalk Empire’ın yazar ve yapımcısı, Amerikan Yazarlar Birliği Ödülü sahibi ve NAACP Image Ödülü adayı

“Çalışan yazarlar için zengin ve faydalı bir başucu kitabı.”

                                                                                                           – Kirkus Reviews

“Eskiden muhteşem diyalog yazmanın öğretilemeyeceğini; bunun, kişinin diyalog kulağına sahip olup olmamasına bağlı olduğunu düşünürdüm. McKee’nin Diyalog’unu okumadan önceydi bu. Anlatılamaz olanı anlatmak konusunda usta bir sihirbaz o.”

                                                                                                            – Sarah Treem, Yazar/yapımcı, Altın Küre ödüllü TV dizisi The Affair’in eş yaratıcısı ve genel koordinatörü, Amerikan Yazarlar Birliği Ödülü sahibi ve Emmy Ödülü adayı

, , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir