Berlinale’de “Altın Ayı” ödülünü Macar filmi ‘Beden ve Ruh’ kazandı

Berlinale’de “Altın Ayı” ödülünü Macar filmi ‘Beden ve Ruh’ kazandı

Share Button
67. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) “Altın Ayı” ödülünü Macar Yönetmen Ildiko Enyedi’nin Beden ve Ruh (Teströl és lélekröl) filmi kazandı.

Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven‘in başkanlığındaki uluslararası jüri, görücüye çıktığı günden itibaren favoriler arasında gösterilen Beden ve Ruh (Testről és lélekről) adlı Macar yapımı, yarışma bölümünün en iyi filmi seçti. Altın Ayı’yı alan kadın yönetmen Ildikó Enyedi‘nin filmi, Budapeşte’de bir mezbahada çalışan iki kişi arasındaki aşk hikayesini anlatıyor.

Yarışma bölümünün en iyi ikinci filmine verilen Jüri Büyük Ödülü’nü ise Senegal asıllı Fransız yönetmen Alain Gomis, Félicité adlı filmi ile kazandı. Félicité, kaza geçirip hastaneye yatan oğlu için cesur bir şekilde mücadele veren bir kadının hikayesini anlatıyor.

Gümüş Ayı Ödülü’nü, Avrupa Sineması’nın efsane isimlerinden Polonyalı yönetmen Agnieszka Holland aldı. Holland imzalı İz (Pokot) Polonya-Çekoslovakya sınırındaki bir dağ köyünde avcılık yapan erkeklerin birbiri ardına öldürülmesi ekseninde gelişen kara mizahlı bir polisiye-gerilim filmi.

Yarışma bölümünde çıtayı yükselten yapımlardan Umudun Diğer Yanı (Toivon tuolla puolen) ise, Finlandiyalı kült yönetmen Aki Kaurismäki‘ye en iyi yönetmene verilen Gümüş Ayı ödülünü getirdi. Güncel mülteci sorununa kendine özgü hümanizm ve mizah karışımıyla yaklaşan Kaurismäki, bir Suriyeli sığınmacı ile Finlandiyalı bir restoran sahibinin hikayesini anlatırken, ırkçılıktan yardımseverliğe geniş bir yelpazeyi işliyor. Festival izleyicisinin de favorilerinden olan film, Kaurismäki hayranları için acı bir haber de getirmişti beraberinde. 59 yaşındaki yönetmen, bu film ile son kez reji koltuğuna oturduğunu ve artık film çekmeyeceğini açıklamıştı. Bu da, Kaurismäki’nin 2011 yılında Fransa’da geçen ve büyük başarı kazanan sığınmacı dramı Le Havre ve Toivon tuolla puolen ile ilk iki bölümünü çektiği sığınmacı üçlemesini tamamlayamayacağı anlamına geliyor.

67. Berlinale’de ödüllerinin kategorileri ve kazananlar ise şöyle:

En İyi Film (Altın Ayı): Ildiko Enyedi – Beden ve ruh
Jüri Büyük Ödülü: Alain Gomis – Felicite
En İyi Yönetmen: Aki Kaurismaeki – Umudun diğer tarafı
En İyi Kadın Oyuncu: Kim Minhee – On the Beach at Night Alone
En İyi Erkek Oyuncu: Georg Friedrich – Ayınlık geceler
En İyi Senaryo: Sebastian Lelio und Gonzalo Maza – A Fantastic Woman
Alfred Bauer Ödülü: Agnieszka Holland – Pokot
En İyi İlk Film: Carla Simon – Summer 1993
En İyi Kısa Film (Altın Ayı): Diogo Costa Amarante – Cidade Pequena

, , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir