Aşkın Krallığı 7 Nisan’da Sinemalarda

Aşkın Krallığı 7 Nisan’da Sinemalarda

Share Button
Aşkın Krallığı / A United Kingdom 7 Nisan’da Sinemalarda

Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan Aşkın Krallığı (A United Kingdom), tarihi olaylara dayanıyor. Botswana Kralı Seretse Khama ile ofisinde çalışan Ruth Williams adındaki İngiliz kadın arasında yaşanan ve 1940’larda Güney Afrika ile İngiltere arasında uluslararası bir krize neden olan aşk hikayesini anlatan filmin başrollerini, Rosamund Pike ve David Oyelowo paylaşıyor. Sinemada hem oyuncu hem yönetmen olarak var olan Amma Asante, 2004 yapımı A Way of Life ile de pek çok ödülün sahibi olmuştu.

Parlak bir hukuk öğrencisi olan Afrikalı Seretse Khama, 1947 yılında Londra’da bir partide Ruth Williams ile tanışır. İkisi de cazdan hoşlanır ve ortak bir mizah anlayışları vardır. İlk görüşte aşık olurlar. Birkaç hafta sonra evlenmeye karar verirler…

Bechuanaland’ın yeni kralı adayı Seretse’nin, beyaz bir kadını eşi olarak halkına kabul ettirmesi kolay olmayacaktır. En çok da amcasına. Ruth’un da ailesini ikna etmesi kolay olmayacaktır.

Aşkları tüm dünya gündemine oturan ikili, aşkları uğruna, siyasi çıkarları için bu evliliğe karşı olan İngiliz hükümetinden politik manevralarıyla mücadele etmek zorunda kalacaktır.

, , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir