Absürt’te Sinema Sohbetleri: Tabutta Rövaşata Mümkün Mü?

Absürt’te Sinema Sohbetleri: Tabutta Rövaşata Mümkün Mü?

Share Button

Bu hafta Absürt’te bir dizi sinema sohbetinin ilki gerçekleştiriliyor. İlk sohbette Derviş Zaim Sineması’nın genel hatları konuşulacak, bağımsız sinemanın mümkün olup olmadığı tartışılacak ve Tabutta Rövaşata filmi üzerinden Yeni Türk(iye) Sineması olarak adlandırılan sinemanın ana hatlarına değinilecek.

Absürt’ün etkinlik duyurusunda yer alan metin şöyle:

Yeni Türk(iye) Sineması’nın ilk göz ağrılarından biri, birçok eleştirmenin ilk izlediğinde aşağılayıcı eleştiriler yönelttiği; ancak zaman geçtikçe hala taptaze kalmayı başaran bir film Tabutta Rövaşata. Derviş Zaim, bu filmden sonra 8 film daha çekmiş olsa da hala “Ah şu Tabutta Rövaşata yok mu?” demekten kendimizi alamadığımız, birçok yönetmenin imrendiği, genç sinemacıların ilham kaynağı bir film.

Tabutta Rövaşata, bir dizi kimlik siyasetinin ve post-modern paradigmaların dışında inşa edilmiş hem ekonomik hem politik hem de estetik özgürleşim olarak bağımsız bir filmdir.

Bağımsız film üretmek isteyen gençler için yol gösterici ve ufuk açıcı bir film olduğunu düşündüğümüz Tabutta Rövaşata, sinema yapma pratiğinin öncesinde ve bir sinema filmini okumadan önce üzerinde kafa yorulması gereken devrimci ve yenilikçi bir metindir.

Etkinlik öncesi ön okuma yapmak isteyenler, konuşmacımız Kürşat Saygılı‘nın Cineritüel‘de yayınlanan makalesine bakabilirler:
https://www.cinerituel.com/2016/01/tabutta-rovasata-1996-kimligi-yikip-parcalamak.html

Etkinlik ücretsizdir.

Sınırlı sayıda izleyicinin katılımına açık olan etkinlikte önceden yer ayırtmak için 0538 337 70 09 iletişim numarasından ya da absurtbar@gmail.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.