ABD Seçimlerinden Önce İzlenmesi Gereken 5 Film

ABD Seçimlerinden Önce İzlenmesi Gereken 5 Film

Share Button

Eğer dünyanın değilse bile, en azından ABD’nin kaderini belirleyecek seçimlerin başlamasına saatler kaldı. Acaba zafer Donald Trump’ın mı olacak, yoksa Hillary Clinton’ın mı?

Bu kararı ABD halkı verecek, ama “Sonuçlar açıklanana kadar ne yapsam?” diye düşünüyorsanız, karar vermenize yardımcı olacak listemiz işte burada.

1. Selma (2014) – Ava DuVernay

selma_film

ABD’de siyahların oy kullanma hakkı kazanmak için verdikleri mücadeleye odaklanan Ava DuVernay’ın bu etkileyici filmi Martin Luther King Jr.’ın Selma’dan Montgomery, Alabama’ya uzanan yürüyüşünü hikâye ediniyor.

Baş rol oyuncusu David Oyelowo ve Başkan Johnson rolündeki Tom Wilkinson’ın etkileyici performanslarıyla öne çıkan Selma, siyasette eylemlerin sözlerden nasıl daha fazla ses getirdiğini başarılı bir biçimde resmediyor. 1965 yılı gibi bugün de önemli olan bu hikâye seçimler sonuçlanmadan bir kez daha hatırlanmalı.

2. Bulworth (1998) – Warren Beatty

bulworth_1998

Warren Beatty ve Halle Berry’nin yeni filmlerinin görücüye çıkmasına henüz birkaç hafta varken, en iyi özgün senaryo dalında Oscar adayı olan bu politik komediyi bir kez daha seyretmekten daha uygun bir zaman olamazdı.

Beatty’nin büyük bir hayal kırıklığına uğradıktan sonra kendisini öldürmesi için kiralık katil tutan ve bunu fırsat bilerek artık halka karşı çok daha dürüst davranmaya başlayan bir politikacıyı canlandırdığı Bulworth, pek zeka pırıltısı barındırmıyor olsa da mizah anlayışından yoksun sıkıcı politik filmlerin birçoğundan kesinlikle çok daha iyi.

3. Nick of Time (1995) – John Badham

nick_of_time

Baş rolünde Johnny Depp’in yer aldığı bu 1995 yapımı B-film, 24 dizisinden yıllar önce kullandığı gerçek zamanlı anlatımla öne çıkıyor. Bunun da ötesinde, Nick of Time oldukça iyi bir politik gerilim filmi. Depp’in kızı kaçırılmıştır ve onu kurtarması için yapması gereken şey 90 dakika içinde Kaliforniya valisi Eleanor Grant’i (Masha Mason) öldürmektir. Bu suikast girişimi sırasında ise seçim öncesinde Grant lehine çalışan neredeyse herkesin aslında bu plana dahil olduğu gün yüzüne çıkacaktır. Nick of Time’ı sevenlere iki film önerimiz daha var: Manchurian Candidate (1962) ve In the Line of Fire (1993).

4. By the People: The Election of Barack Obama (2009) – Amy Rice, Alicia Sams

by_the_people

Yapımcılığını Edward Norton’ın üstlendiği bu belgesel film, 2008 yılında yapılan başkanlık seçimi öncesinde Barack Obama ve ekibinin iki yıllık çalışma sürecini ele alıyor. By the People, Obama ve ailesinin samimi kamera arkası görüntüleriyle dolu bir film. Çekimler başladığında Obama henüz başkan adayı değil, sadece umut vadeden genç bir senatördü. Proje fikrini Obama’ya sunan ise Norton olmuştu. Kasım 2008’de tarihin nasıl yazıldığını görmek için izlenmesi gereken filmlerin başında By the People’ın geldiğini söyleyebiliriz.

5. Election (1999) – Alexander Payne

election_1999

Alexander Payne’in bu hiciv komedisi, genç bireylerin politik süreçle ilk etkileşimi olan okul seçimlerini konu alıyor. Öğrenci konseyi başkanlığı için yarışan Tracy Flick (Reese Witherspoon) kendisinin iyi bir aday olmadığını düşünen ve adaylık sürecinde ona engeller çıkaran öğretmeni Jim McAllister (Matthew Broderick) yüzünden yılgınlığın eşiğine gelir. McAllister’ın Tracy’e rakip olarak öne sürdüğü başkan adayı ise futbol takımının popüler oyuncusu Paul’dür (Chris Klein).

Election, birçok etik soruyla haşır neşir olan ilgi çekici bir film. Paul kendisine oy vermeli mi? Jim, Tracy’nin kampanya sırasında sahtekarlık yaptığını bilmesine rağmen seçim sonuçlarını onaylamalı mı? Yanıtları öğrenmek için filmi en yakın zamanda izlemelisiniz.

Kaynak: Mashable
Çeviri: Fırat Çakkalkurt
, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir