90. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

90. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Share Button

90. Oscar Ödülleri ünlü komedyen Jimmy Kimmel‘in sunumuyla sahiplerini buldu. En İyi Film, En İyi Yönetmen, Prodüksiyon Tasarımı ve Özgün Müzik kategorilerinden galip ayrılan The Shape of Water (Suyun Sesi) geceye damgasını vurdu. Yabancı Dilde En İyi Film Ödülünü güçlü rakiplerini geride bırakan Sebastián Lelio imzalı A Fantastic Woman kazandı. Senaryo Oscarları ise Get Out (özgün) ve Call Me by Your Name (uyarlama) arasında paylaştırıldı. Beklendiği üzere Darkest Hour ile Gary Oldman ve I, Tonya  ile Allison Janney geceden zaferle ayrıldılar. En İyi Film kategorisinin güçlü adaylarından Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ise oyuncuları Frances McDormand ve Sam Rockwell‘e Oscar kazandırdı.

Cinsel taciz ve cinsiyet eşitsizliğine karşı doğan “Time’sUp” ve “MeToo” hareketlerine destek tören boyunca devam etti. Frances McDormand‘ın yaptığı etkileyici konuşma ise oldukça ses getirdi. “Heyecanımı mazur görün çünkü şimdi söyleyeceklerim var” cümlesiyle başlayan teşekkür konuşmasına “Buradaki tüm kadın oyuncular, yazarlar, yönetmenler, set tasarımcıları… Herhangi bir kategoride adaylığı bulunan tüm kadınlar ayağa kalkabilir mi?” diye devam etti. McDormand, Meryl Streep’e dönerek, “Hadi Meryl, sen kalkarsan herkes kalkar,” dedi. Tören salonundaki kadınların ayağa kalkmasına sebep olan McDormand, “Baylar ve Bayanlar, etrafınıza bakın, çünkü hepimizin anlatacak hikayeleri var ve finansal desteğe ihtiyacımız var. Bu akşamki partilerde bunun hakkında bizimle konuşmaya çalışmayın. Onun yerine, birkaç gün içinde bizleri ofisinize davet edin, ya da bizimkilere de gelebilirsiniz, hangisi kolayınıza gelirse… Ve size tüm projelerimizi anlatırız.” diyerek, sektördeki kadın oranın artması gerektiğini vurguladı. Sosyal medyada büyük yankı yapan konuşma, Oscar Töreni gecesinin en akılda kalan anı oldu.

Teknik kategorilerde ise Dunkirk  3, Blade Runner 2049 2, Phantom Thread ise 1 Oscar kazandı. Roger Deakins 14. adaylığında sonunda ödülü kazandı.

Tüm Kazananlar:

En İyi Film: The Shape of Water
En İyi Yönetmen: Guillermo del Toro – The Shape of Water
Yabancı Dilde En İyi Film: A Fantastic Woman -Şili-
En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Erkek Oyuncu: Gary Oldman – Darkest Hour
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney – I, Tonya
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Uyarlama Senaryo: Call Me by Your Name – James Ivory
En İyi Orijinal Senaryo: Get Out – Jordan Peele
En İyi Görüntü Yönetimi: Blade Runner 2049 – Roger Deakins
En İyi Kurgu: Dunkirk – Lee Smith
En İyi Animasyon Film: Coco
En İyi Belgesel: Icarus
En İyi Özgün Müzik: The Shape of Water – Alexandre Desplat
En İyi Şarkı: “Remember Me” – Coco
En İyi Görsel Efekt: Blade Runner 2049
En İyi Kostüm Tasarımı: Phantom Thread – Mark Bridges
En İyi Ses Kurgusu: Dunkirk
En İyi Ses Miksajı: Dunkirk
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: The Shape of Water – Paul D. Austerburry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
En İyi Makyaj & Saç: Darkest Hour

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir