8. CinEast Film Festivali Sona Erdi

8. CinEast Film Festivali Sona Erdi

Share Button

2008 yılından bu yana her sonbahar, Lüxemburg’un ev sahipliğinde düzenlenen CinEast (Ciné-East) Orta ve Doğu Avrupa Film Festivali’nin sekizincisi 8-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Yarışma kapsamında verilen az sayıdaki ödüllerden en önemlisi olan büyük ödülü Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska, Cialo (Body) filmi ile kazandı.

Büyük ödülünün sahibi Cialo’nun konusu kısaca şöyle: İşi başından aşkın bir savcının son zamanlarda aklını en çok meşgul eden şey kızıdır. Annesinin ölümünün ardından kendini toparlayamayıp anoreksiyaya yakalanan Olga’yı bir rehabilitasyon merkezine yatırmıştır. Mantığa ve bilime sıkı sıkı bağlı olan savcı birkaç cinayet davasıyla ilgilenirken kızının kaldığı merkezde ölülerle iletişime geçtiğini iddia eden Anna, Olga’nın öteki dünya ile iletişim kurarak üzerindeki yükü atacağına inanmaktadır. Savcı, son çare olarak mantığının tersi yönde hareket etmeye karar verir…

Festivalin bu yılki juri başkanlığını yürüten usta yönetmen Andrzej Żuławski’nin hastalığı sebebiyle katılamadığı ödül töreninde jüri özel ödülü ise Kosova’lı yönetmen Visar Morina’nın Babai isimli filmine verildi. Eleştirmenler ödülü László Nemes’in Saul Fia (Son of Saul) filmi ile Macaristan’a giderken seyirciler ise Bulgar yönetmen Ivaylo Hristov’un Karatsi (Losers) filmini ödüllendirdi.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir