Mr. Robot (2015) – Sisteme Karşı Savaş mı, Pasif Direniş mi?

Mr. Robot (2015) – Sisteme Karşı Savaş mı, Pasif Direniş mi?

Yazar Puanı4
  • Yayınlanmış 2 bölüm sonrası, Mr. Robot hakkında rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: Son zamanlarda yayına giren en heyecan verici, takip edilesi dizilerden biri olarak Mr. Robot’un sonraki bölümler ve hatta sezonlar için beklentileri son derece yukarıya çektiği açık ve net.
Share Button

Konuk Yazar: Engin Onuk

Mr. Robot, bu yılın en çok beklenen dizilerinden biriydi. Sonunda yayına girdi ve bu yazın en dikkat çeken, dizilerinden biri olarak göze çarptığını baştan söylemek gerek.

Son zamanlarda her ne kadar siber-punk türündeki yapımlar artmış olsa da, diğerlerinden sıyrılmış, popüler bir örneğine rastlamak zor. Nasıl oluyorsa, bu türe ait yapımlar bir şekilde sadece en fazla belirli bir kitlenin ilgisiyle sınırlı kalıyorlar. Bu yapımcıların, reklamcıların veya yaratıcıların bilinçli tercihi mi, izleyici bu tarz yapımları gerçekten tercih etmiyor mu, yoksa ortaya çıkan yapımlar yeterli kalite standardına ulaşmıyor mu; bu soruların cevabı meçhul. Fakat şunu söylemek gerekir ki, Mr. Robot, türün boynuna dolanmış bu zinciri kırabilecek nitelikte, son derece iddialı ve kaliteli bir yapım olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Son dönemlerde bu kadar muadilleri arasında sivrilen, farklı bir diziyle karşılaşmak özellikle Amerikan dizi sektöründe maalesef mümkün olmamıştı.

Başkarakter, Elliott Alderson görünen hayatında asosyal bir güvenlik teknisyeniyken görünmeyen yaşamında ise hackerlık yapıyor. Hayatında olmayan sosyalliği çevresinde olan insanları hackleyip onlar hakkında detaylı bilgi toplayarak ikinci hayatında karşılıyor. Bir anti-kahramanın tipik özelliklerine sahip olan Elliott, ikili bir hayat sürmesine ek olarak hackerlık yaptığı zamanında kötülük yapan insanların fişini çekmekle uğraşıyor ve bu işi çok iyi beceriyor.

Fakat Elliott’ın esas yapmak istediği şey, bu değil. Yeraltındaki kötüleri bulup onları ifşa etmesi, Elliot’ın sisteme karşı pasif direnişini gösteriyor sadece. Yaptığı kahramanlıklar sistemin yarattığı en kötücül, sorunlu örnekleri bulup onları elemekten öteye geçemiyor. Öte yandan sorunlu ve kötücül olan ögelerin esas kaynağı sistemin ta kendisi. Elliott’ın içten içe en çok arzuladığı, durmadan düşünüp durduğu şey, sistem ile savaşa girerek kötülüğün kendisiyle direkt olarak mücadele etmek.

Fakat bilindiği üzere, anti-kahramanlar, mükemmellikten uzakta, sorunlu karakterlerdir. Asosyalliğini bir kenara bırakırsak, Elliott’ın karakterinde hayati bir ikilem var: Aynı babasının yakalandığı lösemi ile savaşmak, en azından kanseri nereden kaptığıyla ilgili hakkını aramak için bile hiç çaba göstermediği, eylemsizliğe mahkûm olduğu gibi Elliott Alderson da aynı açmazla hayatı boyunca durmadan karşı karşıya geliyor. Babasının yaptığı hataları kendisinin tekrarlamak istememesi, Elliot’ın en büyük motivasyonlarından birisini oluşturuyor; bunu terapisti Krista da tespit ediyor zaten. Sistemin merkezinde, sistem için çalışmaya devam edip pasif mi kalacak, yoksa sorumluluk alıp Mr. Robot ile beraber bir sistem savaşına mı girecek? Sistemle aktif savaşma kararı Elliot için geri dönüşü olmayan bir karar ve babasının eylemsizlik zincirinin kırılması açısından da ayrıca önemli bir yer teşkil ediyor. Sanırım senaryonun gidişatı ve karakter gelişimine bakıldığında, bir sürpriz olmazsa bu geri dönüşü olmayan kararın kaçınılmaz yol olduğu öngörülebilir.

Yayınlanmış iki bölüm boyunca, Mr. Robot’un kurucusu olduğu hacker grubu fsociety’e dâhil olup aktif rol üstlenmekte sürekli olarak tereddüt ettiğini görüyoruz Elliott’ın. Büyük holding grubu Evil Corp’a siber saldırı düzenleyen fsociety ile Elliott’ın bünyesinde çalıştığı, işlerinin %80’inin Evil Corp’tan oluştuğu All Share güvenlik şirketi arasında ikircikli bir yaşamın nasıl sürdürüleceğini, ya da sürdürülüp sürdürülemeyeceğini ileriki bölümlerde göreceğiz.

Yayınlanmış 2 bölüm sonrası, Mr. Robot hakkında rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: Son zamanlarda yayına giren en heyecan verici, takip edilesi dizilerden biri olarak Mr. Robot’un sonraki bölümler ve hatta sezonlar için beklentileri son derece yukarıya çektiği açık ve net.

twitter.com/OnukEngin

, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir