90. Oscar Adayları Açıklandı!

90. Oscar Adayları Açıklandı!

Share Button

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin (AMPAS) 90.’sı düzenlenecek olan “Oscar Adayları” düzenlenen törenle açıklandı. Guillermo del Toro imzalı The Shape of Water 13 dalda adaylık kazandı. Dunkirk 8, Three Billboards Outside Ebbing Missouri ise 7 adaylık kazandı. Phantom Thread ve Darkest Hour da 6’şar dalda dikkat çekici adaylıklar kazandı.

1999 yılındaki The Sixth Sense adaylığı sonrasında ilk kez bir korku / gerilim filmi olan Get Out En İyi Film kategorisinde adaylık kazanandı. Ayrıca  Jordan Peele henüz ilk filmiyle Oscar adayı olmayı başardı. Timothée Chalamet, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday gösterilen en genç üçüncü oyuncu olurken, kazanması durumunda bu kategorinin en genç kazananı olacak.

Lady Bird filmiyle Grata Gerwig ise Oscar’a aday olan 5. kadın yönetmen oldu. Mudbound filmiyle Rachel Morrison ise aday gösterilen ilk kadın görüntü yönetmeni oldu. En İyi Uyarlama Senaryo’da bir süperkahraman filmi olan Logan aday gösterildi.

Yabancı Dilde En İyi Film yarışında The SquareOn Body and SoulLoveless, A Fantastic Woman ve The Insult son beşe kalırken, Altın Küre’yi kazanan Fatih Akın imzalı In the Fade (Paramparça) ise maalesef adaylık elde edemedi.

Kazananlar 4 Mart 2018‘de komedyen Jimmy Kimmel‘ın sunumuyla sahiplerini bulacak.

90. Oscar Adaylarının Listesi:

En İyi Film
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yönetmen
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out

Yabancı Dilde En İyi Film
A Fantastic Woman -Şili-
The Insult -Lübnan-
Loveless -Rusya-
On Body and Soul -Macaristan-
The Square -İsveç-

En İyi Kadın Oyuncu
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

En İyi Erkek Oyuncu
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Mary J. Blige – Mudbound
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Christopher Plummer – All the Money in the World
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Uyarlama Senaryo
Call Me by Your Name – James Ivory
The Disaster Artist – Scott Neustadter, Michael H. Weber
Logan – James Mangold, Scott Frank, Michael Green
Molly’s Game – Aaron Sorkin
Mudbound – Dee Rees, Virgil Williams

En İyi Orijinal Senaryo
The Big Sick – Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon
Get Out – Jordan Peele
Lady Bird – Greta Gerwig
The Shape of Water – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

En İyi Görüntü Yönetimi
Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte Van Hoytema
Mudbound – Rachel Morrison
The Shape of Water – Dan Laustsen

En İyi Kurgu
Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss
Dunkirk – Lee Smith
I, Tonya – Tatiana S. Riegel
The Shape of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

En İyi Animasyon Film
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

En İyi Belgesel
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

En İyi Özgün Müzik
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape of Water – Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi – John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell

En İyi Şarkı
“Mighty River” – Mudbound
“Mystery of Love” – Call Me by Your Name
“Remember Me” – Coco
“Stand Up for Something” – Marshall
“This Is Me” – The Greatest Showman

En İyi Görsel Efekt
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

En İyi Kostüm Tasarımı
Beauty and the Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape of Water – Luis Sequeira
Victoria & Abdul – Consolota Boyle

En İyi Ses Kurgusu
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

En İyi Ses Miksajı
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
Beauty and the Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk – Nathan Crowley, Emmanuel Delis, Gary Fettis
The Shape of Water – Paul D. Austerburry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

En İyi Makyaj & Saç
Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.