Mehmet Güreli’den yeni film: Dört Köşeli Üçgen

Mehmet Güreli’den yeni film: Dört Köşeli Üçgen

Share Button
Salah Birsel’in tek romanı Dört Köşeli Üçgen yeğeni Mehmet Güreli tarafından beyazperdeye uyarlandı.

Salah Birsel’in bir gözlemcinin hikayesini anlattığı ve “Türkiye’deki ilk düşünce romanı” diye takdim edilen Dört Köşeli Üçgen‘in çekimleri tamamlandı.

Uzak İhtimal filminin oyuncusu ve senaristi Görkem Yeltan’ın senaryosunu kaleme aldığı filmi, romanın yazarı Salah Birsel’in yeğeni müzisyen ve yönetmen Mehmet Güreli yönetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği alan filmin oyuncu kadrosunda Mustafa Dinç, Ülkü Duru, İştar Gökseven, Kaan Çakır, Emre Altuğ, Mehmet Esen, Sezgi Mengi, Alper Saldıran, Şencan Güleryüz, Gökçer Genç, Pınar Tuncegil ve daha birçok önemli isim yer alıyor. Filme ayrıca Salah Birsel’in eşi, tiyatrocu Jale Türkan Birsel de konuk oyuncu olarak destek veriyor.

Mehmet Güreli’nin “Gölge”den sonra ikinci uzun metraj sinema filmi olan “Dört Köşeli Üçgen”in uyarlandığı kitap için Güreli, “Alegorik anlatımı olan bir romandır. Entelektüel anlamda beynin içindeki kıvrımlarla oynar. Filmin ilk beş dakikasını izleyici yadırgayabilir, sonra ısınabilir. Film, sabaha karşı bir sahneyle başlayacak. Tramvayda bir adam işine gidiyor. Hatta çekeceğim yeri de hesapladım, baktım oraya. Şişhane’de. Hafif bir müzikle başlayacak sahne. Corelli düşünüyorum. Corelli’ye yakın bir şey ben de besteleyebilirim.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Yeditepe Film‘in yapımcılığını üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Ahmet Sesigürgil gerçekleştiriyor. Çekimleri İstanbul, Alaçatı, Bodrum ve Selçuk’ta gerçekleştirilen filmin özgün müziklerini ise Mehmet Güreli hazırladı.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.