Emir Kusturica’nın son filmi Aşk ve Savaş 26 Mayıs’ta sinemalarda!

Emir Kusturica’nın son filmi Aşk ve Savaş 26 Mayıs’ta sinemalarda!

Share Button

Sırp yönetmen Emir Kusturica‘nın başrolünde Monica Bellucci‘nin yer aldığı son filmi On the Milky Road / Aşk ve Savaş 26 Mayıs’ta sinemalarda!

Filmin Hikayesi

Bosna Savaşı yılları ve bahar… Bir sütçü, her sabah eşeği üzerinde vızıldayan mermiler arasında cepheye süt taşırken aydınlık ve huzurlu bir yaşamın hayallerini kurmaktadır. Köye gelen gizemli bir İtalyan kadına aşık olmasıyla alt üst olan hayatı, onu tutku dolu, yasaklı bir ilişkiye sürükler. Rüya gibi ve bir o kadar da tehlikeli bir aşka yelken açan ikiliyi ne savaş ne de kader durdurabilecek gibidir…

Yönetmenin Bakışı…

Bu film ile 27 yaşıma, Venedik’teki toy günlerime dönüyorum. Sinema öyle bir şey ki, her seferinde sıfırdan başlıyorsunuz ve her seferinde aslında hiçbir şey bilmediğinizi farkediyorsunuz.

İlk filmim ‘Dolly Bell’i Anımsıyor musun?’daki gibi keşfetmem gereken çok fazla şey olduğu gibi, ‘Aşk ve Savaş’ta da keşfedeceğim çok şey olduğu için korkuyordum.

Modern bir peri masalı yönettim; bu bana en az diğer filmlerim kadar heyecan verdi. Güzelliği, çarpıcılığı ve insana has dünyaları yeniden keşfettim.

Aşk ve Savaş, kendi hayatımın pek çok döneminden ilham aldı. Filmin satır aralarında kendi hayatıma odaklandım. Eğer kendimi geçmiş ve şimdiki zaman ile kıyaslarsam, gittikçe özüme döndüğümü görüyorum.

Bu kez anlatım konusunda son derece düz davrandım ve her türlü ifademde becerimi sadelikten yana kullandım.

Aşk ve Savaş’ın çekimleri sırasında hayatım filmin etrafında döndü. İnsanın doğayla ilişkisini ve hayat hakkındaki duygularını felsefi bir zemine oturtmaya çalıştım.

Bu, görünenin aksine, fiziksel ve ruhsal olarak dayanması son derece zor bir hikayedir. Birbirine aşık bir adam, bir kadın ve fedakarlık içerir.

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.