68. Cannes Film Festivali’nin Programı Açıklandı

68. Cannes Film Festivali’nin Programı Açıklandı

Share Button

Jüri başkanlığını Coen Kardeşler’in yapacağı 68. Cannes Film Festivali’nin programı açıklandı. Yarışmada Nanni Moretti, Paolo Sorrentino, Gus Van Sant, Todd Haynes gibi yönetmenlerin son filmleri var.

13-24 Mayıs 2015 tarihlerinde düzenlenecek olan 68. Cannes Film Festivali’nin programı açıklandı.

Jüri başkanlığını Joel ve Ethan Coen kardeşlerin yapacağı festival, Fransız yönetmen Emmanuelle Bercot’un La Tête Haute filmiyle açılacak.

Festivalde Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında Jacques Audiard’ın Dheepan, Matteo Garrone’nin The Tale of Tales, Hou Hsiao Hsien’in The Assassin, Nanni Moretti’nin Mia Madre, Paolo Sorrentino’nun Youth, Gus Van Sant’in The Sea of Tree gibi filmler bulunuyor.

Festivalde George Miller’ın Mad Max : Fury Road, Woody Allen’ın Irrational Man, Mark Osborne’un The Little Prince, Asif Kapadia’nın Amy Winehouse belgeseli ‘Amy’ filmleri yarışma dışı gösterilecek.

Yarışma Bölümü

Festivalde Altın Palmiye için yarışacak filmler şöyle:

  • Dheepan – Jacques Audiard
  • La Loi du marché (A Simple Man) – Stéphane Brizé
  • Marguerite et Julien (Marguerite and Julien) – Valérie Donzelli
  • Il racconto dei racconti (The Tale of Tales) – Matteo Garrone
  • Carol – Todd Haynes
  • The Assassin (Nie Yinniang) – Hou Hsiao Hsien
  • Mountains May Depart (Shan He Gu Ren) – Jia Zhang-ke
  • Our Little Sister (Umimachi Diary) – Hirokazu Kore-eda
  • Macbeth – Justin Kurzel
  • The Lobster – Yorgos Lanthimos
  • Mon roi – Maïwenn
  • Mia madre – Nanni Moretti
  • Son of Saul (Saul Fia) – László Nemes
  • Youth – Paolo Sorrentino
  • Louder than Bombs – Joachim Trier
  • Sea of Trees – Gus Van Sant
  • Sicario – Denis Villeneuve

Belirli Bir Bakış Bölümü

  • Masaan (Fly Away Solo) – Neeraj Ghaywan
  • Hrútar (Rams) – Grímur Hákonarson
  • Kishibe No Tabi (Journey to the Shore) – Kiyoshi Kurosawa
  • Je suis un soldat (I Am a Soldier) – Laurent Larivière
  • Zvizdan (The High Sun) – Dalibor Matanic
  • The Other Side – Roberto Minervini
  • Un etaj mai jos (One Floor Below) – Radu Muntean
  • Mu-roe-han (The Shameless) – Oh Seung-uk
  • Las elegidas (The Chosen Ones) – David Pablos
  • Nahid – Ida Panahandeh
  • Comoara (The Treasure) – Corneliu Porumboiu
  • Chauthi Koot (The Fourth Direction) – Gurvinder Singh
  • Madonna – Shin Suwon
  • Maryland – Alice Winocour

Kısa Film Yarışma Filmleri

  • Waves ’98 – Ely Dagher
  • The Guests – Shane Danielsen
  • Salı (Tuesday) – Ziya Demirel
  • Le Repas Dominical (Sunday Lunch) – Céline Devaux
  • Love Is Blind – Dan Hodgson
  • Ave Maria – Basil Khalil
  • Copain (Buddy) –  Jan Roosens, Raf Roosens
  • Patriot – Eva Riley
  • Presente Imperfecto (Present Imperfect) –  Iair Said

Yarışma Dışı Özel Gösterimler

  • Standing Tall (La Tête haute) – Emmanuelle Bercot
  • Mad Max: Fury Road – George Miller
  • Irrational Man – Woody Allen Inside Out – Peter Docter and Ronaldo Del Carmen
  • The Little Prince (Le Petit Prince) – Mark Osborne
  • Oka – Souleymane Cissé
  • Hayored Lema’ala – Elad Keidan
  • Sipur Al Ahava ve Choshech (A Tale of Love and Darkness) – Natalie Portman
  • Amnesia – Barbet Schroeder
  • Panama – Pavle Vuckovic
  • Asphalte – Samuel Benchetrit
, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.