Keşfet #35: Ascenseur Pour L’échafaud / Elevator to the Gallows (1958) – Louis Malle

Keşfet #35: Ascenseur Pour L’échafaud / Elevator to the Gallows (1958) – Louis Malle

Share Button

Biçimsel tavır denemeleri, özgün üslubu ve arafta gezen karakterleri ile Fransız Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden olan Louis Malle, ilk uzun metraj filmi Ascenseur Pour L’echafaud (Elevator to the Gallows / İdam Sehpası) ile hem Fransız Yeni Dalgası’nın erken dönem örneklerinden birine imza atmış hem de film noir ve gerilim atmosferini aynı potada eriterek sıra dışı bir film ortaya koymuştur. Paris sokaklarını bol kontrastlı siyah beyaz çekimlerle betimleyen, karakterleri birbirine pamuk ipliği ile bağlayan ve iki koldan akan etkileyici bir suç hikâyesi anlatan Malle, klostrofobik bir gerilim atmosferi yaratarak Hitchcook’a selam göndermiştir.

Patronun karısı Florence ile yasak ilişki yaşayan Julien Tavernier’ın amacı patronunu öldürerek olaya intihar süsü vermektir. İşlediği cinayet sonrasında yaptığı küçük bir hatayı telafi etmek için suç mahalline geri dönen Tavernier asansörde mahsur kalır. Bu sırada eğlenmek için Tavernier’in arabasını çalan iki genç de suça bulaşacaktır. Florence ise hem gücünü korumaya hem de gözlerini kör edecek şekilde vurulduğu Julien’i Paris sokaklarında aramaktadır.

İdam Sehpası klasik noir kalıplarını kullanmasına rağmen femme fatale tasviri ile diğerlerinden ayrılır. Kendi menfaati için çevresini kullanan birinden ziyade âşık olduğu adamla birlikte olmak için çabalayan bir kadının çözülmesini anlatan Malle, umutsuzluk ve hüznü gerilim atmosferiyle izleyiciye aktarır. Yanlış zamanda yanlış işler yapan karakterler kaçınılmaz olarak doğruya ulaşamazlar ancak yine de onca cinayetin ve karmaşanın içerisinde filmin merkezinde aşk vardır. Filmin açılış sahnesi ise sinema tarihinin en güzel sekanslarından biridir.

Elevator to the Gallows’u özel kılan noktalardan birisi de efsanevi caz trompetçisi Miles Davis’in yaptığı müziktir. İlk defa bir film için müzik yapan Davis, filmin karanlık ancak bir o kadar da melankolik tonunu yansıtırken halen dinlenen başyapıt düzeyinde bir iş ortaya koymuş; filmin dokusunu tamamlamıştır.

twitter.com/gok_gkhn

, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.